Włochy: Sytuacja epidemiczna stabilna, ale rośnie liczba zakażeń

Włochy: Sytuacja epidemiczna stabilna, ale rośnie liczba zakażeń
Fot. Pixabay

Sytuacja epidemiczna we Włoszech jest stabilna, ale rośnie liczba zakażeń koronawirusem i odsetek zajętych łóżek w szpitalach – taki obraz przedstawiono w piątek w cotygodniowym raporcie krajowego Instytutu Służby Zdrowia.

Na niezmienionym poziomie utrzymuje się wskaźnik zakaźności wirusa, wynosi on 1,21. Oznacza to, że jedna zakażona osoba zakaża więcej niż jedną następną.

Średnia liczba infekcji na 100 tysięcy mieszkańców wzrosła w ciągu tygodnia z 78 do 98. Bardzo wysoka jest ona w Bolzano na północy – 406 przypadków na 100 tys. osób. Drugi region w tej klasyfikacji to Friuli-Wenecja Julijska, gdzie wskaźnik ten wyniósł 289 zakażeń.

Zajętych jest ponad 5 procent łóżek na covidowych oddziałach intensywnej terapii. Zanotowano tam wzrost o 1 punkt procentowy. Na pozostałych oddziałach zajęto około 7 procent miejsc. Oba te wskaźniki są poniżej krytycznego pułapu.

We wszystkich 21 włoskich regionach i autonomicznych prowincjach ryzyko zakażeń jest na umiarkowanym poziomie – podał Instytut.

Głównym tematem w prasie jest rozważana możliwość wprowadzenia restrykcji dla osób niezaszczepionych w regionach, w których sytuacja ulegnie pogorszeniu. Tego domagają się władze niektórych z nich.

Minister do spraw polityki regionalnej Mariastella Gelmini zapewniła, że rząd rozumie zaniepokojenie lokalnych władz, a ich propozycję uważa za rozsądną. W wywiadzie radiowym podkreśliła, że w obecnej czwartej fali epidemii w Europie sytuacja we Włoszech „nie jest tak poważna”, jak w innych krajach.

– Ale liczby nie pozwalają, byśmy byli spokojni – zastrzegła.

W ocenie Gelmini sytuację „obciążają niezaszczepieni”. – Tych 15 procent osób ma poważny wpływ na liczbę zakażeń – podkreśliła.

Wyjaśniła, że kiedy zmieni się sytuacja i trzeba będzie oznakować regiony różnymi kolorami w związku z liczbą zakażeń, „nie można karać 85 procent zaszczepionych Włochów”.

– Nie możemy zamknąć kraju, kiedy około 90 procent osób jest znacznie mniej narażonych na ryzyko zakażenia – oświadczył przewodniczący władz Ligurii Giovanni Toti. Tak odniósł się do odsetka osób po co najmniej jednej dawce szczepionki przeciw COVID-19.

Wiceminister zdrowia Andrea Costa wyraził opinię, że należy zastanowić się nad rozszerzeniem obowiązku szczepień na przedstawicieli zawodów, którzy mają kontakt z dużą liczbą osób. Jak wyjaśnił, chodzi o funkcjonariuszy sił porządkowych i pracowników wielkich sklepów. Obecnie wymóg ten obowiązuje w służbie zdrowia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email