Włochy: Przepustka COVID-19 nakłoniła ludzi do szczepień, zwłaszcza młodzież

Włochy: Przepustka COVID-19 nakłoniła ludzi do szczepień, zwłaszcza młodzież
Fot. Pixabay

Wprowadzenie we Włoszech obowiązku przepustki COVID-19 przy wstępie do wielu miejsc i na imprezy masowo nakłoniło ludzi do zaszczepienia się – pisze w poniedziałek dziennik „Corriere della Sera”. Najbardziej do szczepień przekonali się 20-latkowie.

Od 1 lipca, gdy zaczął obowiązywać tzw. Green Pass, najwięcej szczepień zanotowano w grupie wiekowej 20-29 lat. 75 procent osób przyjęło co najmniej jedną dawkę.

4,5 miliona zaszczepionych osób w tym wieku wyprzedziło 30- i 40-latków – podkreśla włoska gazeta w analizie danych resortu zdrowia.

Kolejne odnotowane zjawisko to stały wzrost szczepień w grupie 12-19 lat. Po pierwszej dawce jest około 60 procent dzieci i młodzieży.

– Młodzież daje lekcję wszystkim; zrozumiała lepiej niż inni, że szczepionka jest narzędziem wolności – powiedział minister zdrowia Włoch Roberto Speranza.

W czasie wakacji to przede wszystkim młodzi ludzie zgłaszali się na szczepienia i to mimo znacznie niższego ryzyka ciężkich powikłań z powodu COVID-19.

Jest to efekt działania wymogu przepustki sanitarnej – zauważa „Corriere della Sera”. W artykule położono nacisk na to, że młodzież okazała się „najbardziej dalekowzroczna i wspaniałomyślna”, jeśli chodzi o wnoszenie wkładu na rzecz wychodzenia kraju z kryzysu na tle pandemii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email