Włochy: Premier chce wprowadzić wzmocnioną przepustkę Covid w miejscach pracy

Włochy: Premier chce wprowadzić wzmocnioną przepustkę Covid w miejscach pracy
Fot. Pixabay

Premier Włoch Mario Draghi chce wprowadzić obowiązek posiadania przez osoby pracujące wzmocnionej przepustki sanitarnej, wystawionej tylko na podstawie szczepienia lub wyleczenia. W ten sposób zamierza, jak podaje wtorkowa prasa, przekonać do szczepień co najmniej 2,5 mln niezdecydowanych osób.

Na mocy dotychczas obowiązujących przepisów warunkiem przystąpienia do pracy jest zwykły tzw. Green Pass, który można otrzymać także na podstawie testu z ostatnich 48 godzin. W obliczu lawinowego szerzenia się wariantu Omikron szef rządu chce zaostrzenia tych zasad, także po to, by chronić wzrost gospodarczy – wyjaśnia prasa.

Każda osoba pracująca, także zdalnie, musiałaby mieć tzw. Super Green Pass. Decyzja rządu oczekiwana jest w środę.

Trzeba wprowadzić wymóg szczepień dla wszystkich, nie tylko dla osób pracujących – taki postulat przedstawił szef największej włoskiej centrali związkowej Maurizio Landini w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica”.

– Ponowny wzrost szerzenia się wirusa wymaga od rządu wzięcia na siebie odpowiedzialności – stwierdził. Jego zdaniem wymóg szczepień powinien dotyczyć wszystkich, „ponieważ wirus dotyczy wszystkich”.

Poza tym, jak dodał lider lewicowej centrali, miejsca pracy nie są ogniskami zakażeń.

– Wirus szerzy się poza miejscami pracy, w środkach komunikacji, tam, gdzie jest tłok – zaznaczył Landini.

Gazety informują także o decyzji w sprawie urzędowego obniżenia cen maseczek Ffp2, które są wymagane we wszystkich środkach komunikacji. Muszą je też nosić zwolnione z kwarantanny osoby zaszczepione trzecią dawką, które miały kontakt z zakażonym.

Na mocy porozumienia zawartego przez urząd komisarza do spraw pandemii z aptekami jedna maseczka będzie kosztować 0,75 euro. Są one nadal trudne do zdobycia, a ich ceny w ostatnim czasie wzrosły ponad dwukrotnie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email