Włochy: Pasażerowie z Indii przylecieli z fałszywymi wynikami testów

Włochy: Pasażerowie z Indii przylecieli z fałszywymi wynikami testów
Fot. Pixabay

Niektórzy podróżni z Indii przylecieli do Rzymu z fałszywymi wynikami testów na koronawirusa. Zapłacili za nie w Delhi 20-30 dolarów – poinformował włoski dziennik „Il Messaggero”. Pasażerowie przyznali się do tego służbom medycznym na lotnisku Fiumicino.

Gazeta przytacza słowa jednego z podróżnych z Indii, który podczas kontroli sanitarnej na rzymskim lotnisku powiedział: „Nie robiłem testu, zapłaciłem i dali mi sfałszowane zaświadczenie. W ten sposób wsiadłem do samolotu”.

Spośród 223 osób na pokładzie samolotu z Indii, który przyleciał w środę, zakażenia wykryto u 23, w tym u dwóch członków załogi.

Wielu pasażerów przyznało potem, że w Delhi kupili fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu. Większość z nich – wyjaśnił dziennik – to obywatele Indii mieszkający i pracujący we Włoszech. Właśnie zakupem fałszywych zaświadczeń przez pasażerów tłumaczy się to, że koronawirusa wykryto po przylocie aż u 9 procent z nich.

Historia z kupionymi wynikami przypomina sytuację z lata 2020 roku, gdy zjawisko przedstawiania sfabrykowanych zaświadczeń wykryto w Rzymie wśród pasażerów samolotów z Bangladeszu – dodaje „Il Messaggero”.

Dziennik zwraca uwagę, że także media w Indiach, gdzie sytuacja epidemiczna jest skrajnie trudna, informują o handlu fałszywymi świadectwami. W indyjskim stanie Gudżarat zamknięto laboratoria, które je sprzedawały. Nie jest to – zaznacza „Il Messaggero” – przypadek tam odosobniony.

W ostatnich dniach w związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej w Azji, we Włoszech wprowadzono zakaz wjazdu podróżnym z Indii, a także z Bangladeszu i ze Sri Lanki. Mogą nadal przyjeżdżać osoby mieszkające na stałe we Włoszech.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email