Włochy: Ok. 22 proc. zakażeń spowodowanych przez wariant Delta

Włochy: Ok. 22 proc. zakażeń spowodowanych przez wariant Delta
Fot. Pixabay

We Włoszech zakażenia wariantem koronawirusa Delta stanowią ponad 22 proc. wszystkich przypadków. Za kilka tygodni może on zastąpić dominującą obecnie angielską odmianę Alfa – powiedział ekspert z komitetu doradców rządu Fabio Ciciliano.

W wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”, opublikowanym w niedzielę, specjalista w dziedzinie medycyny katastrof zauważył, że w Wielkiej Brytanii 99 proc. infekcji jest spowodowanych przez Deltę, a ich liczba stale rośnie.

Ciciliano dodał, że w przypadku Włoch pozytywnym aspektem jest to, że dzięki podejmowanym działaniom w celu ograniczenia krążenia wirusa i masowej kampanii szczepień jego szerzenie się jest „bardzo niskie”. To około 10 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców – podkreślił ekspert, podając dane z tygodniowego monitoringu.

Zapytany o to, jakich błędów należy unikać, odparł, że do refleksji powinny skłonić doświadczenia z zeszłego lata, po którym doszło do wysokiego wzrostu liczby zakażeń. – Każdy z nas musi być odpowiedzialny i rygorystycznie przestrzegać zasad, które stały się już mantrą: maseczki, częsta higiena rąk, dystans – wskazał rozmówca włoskiej gazety.

Najnowsze, przekazane w sobotę dane na temat przebiegu epidemii we Włoszech to 22 zgony w związku z COVID-19 w ciągu doby i 932 nowe przypadki zakażeń. Tylko 0,4 proc. testów dało wynik pozytywny. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email