Włochy: Długie kolejki do aptek na testy na obecność koronawirusa

Włochy: Długie kolejki do aptek na testy na obecność koronawirusa
Fot. Pixabay

Przed aptekami we Włoszech ustawiają się długie kolejki do testów na obecność koronawirusa. To efekt wejścia w życie obowiązku posiadania przepustki COVID-19 we wszystkich miejscach pracy. Obecnie badają się głównie osoby niezaszczepione. Testów zaczyna brakować.

Po tym, gdy w piątek padł rekord dzienny wykonanych badań – ponad pół miliona – w niedzielę do nielicznych otwartych aptek w kraju w długich kolejkach ustawili się ci, którzy potrzebowali negatywnego wyniku szybkiego testu, by z tzw. Green Pass móc wejść do pracy.

Dziennik „La Stampa” zauważa, że w niedzielę podczas drugiej tury wyborów samorządowych nie było kolejek do lokali wyborczych, ale do aptek. Jak dodaje, w regionie Piemont wykonano tego dnia 52 tysiące badań, ponad dwa razy więcej, niż wynosiła wcześniej ich średnia.

W niektórych miejscach w Turynie testy skończyły się już po kilku godzinach. W kolejkach stało po ponad 200 osób. Przed niektórymi punktami, gdzie zgromadziły się tłumy oczekujących, interweniowała policja, by przywrócić porządek.

W części aptek przyjmowane są zapisy na testy, by nie dopuścić do chaosu.

Podobny szturm zanotowano w innych miastach.

Gazeta podkreśla, że odkąd latem zaczęła obowiązywać przepustka COVID-19, we Włoszech wydano ich ponad 100 milionów.

Zaszczepionych w pełni jest 81 procent ludności kraju w wieku powyżej 12 lat.

Dziennik „La Repubblica” odnotowuje, że w pierwszych dniach obowiązywania Green Pass w pracy znów wzrosła liczba szczepień. Zgłaszają się na nie ci, którzy nie chcą robić testów dwa-trzy razy w tygodniu i wydawać na nie pieniędzy. Wymóg przepustki zaczął działać jak bodziec zachęcający do szczepień – zauważono.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email