Włochy: 20 mln osób nie planuje wakacji, bo nie wiedzą, czy zostaną zaszczepione

Włochy: 20 mln osób nie planuje wakacji, bo nie wiedzą, czy zostaną zaszczepione
Fot. Pixabay

20 milionów Włochów nie planuje do tej pory letnich wakacji, ponieważ nie mają pewności, czy uda im się do tego czasu zaszczepić przeciwko koronawirusowi – wynika z sondażu. 5 milionów osób w ogóle nie zamierza nigdzie podróżować.

Brak pewności co do tego, czy dojdzie do zapowiadanego przyspieszenia kampanii szczepień we Włoszech blokuje wakacyjne plany jednej trzeciej mieszkańców kraju – tak posumowano wyniki sondażu Instytutu badania opinii SWG dla federacji branży turystycznej. Na jego podstawie stwierdzono, że obliczany co roku wskaźnik zaufania włoskich podróżnych wynosi 53 punkty, czyli jest niższy o 9 punktów niż przed pandemią.

Zaufanie to starał się podnieść w piątek premier Mario Draghi, który zapytany na konferencji prasowej, czy można planować wakacje, odpowiedział twierdząco. Zapewnił, że sam chętnie pojedzie na urlop.

Optymizm zasiał w rodakach także wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri, który w wywiadzie radiowym podkreślił: „Wyobrażam sobie, że można będzie iść na plażę bez maseczki, ale zawsze z zachowaniem przewidzianych reguł”.

– W czerwcu, gdy dostaniemy wszystkie obiecane szczepionki, może zaszczepione będą już dwie trzecie populacji albo trzy czwarte tych, którzy chcą to zrobić, otrzyma pierwszą dawkę – wyjaśnił wiceminister.

Wirusolog, popularyzator wiedzy medycznej profesor Roberto Burioni napisał na Twitterze w związku z toczącą się dyskusją o wakacjach: „Osoby zaszczepione są zabezpieczone i niemal na pewno mało zarażają. Ich lato 2021 będzie bardzo różnić się od tego ludzi niezaszczepionych; będą mogły z podróżować i cieszyć się wakacjami z większym spokojem”.

– Jest tylko jeden sposób, by uniknąć tej niesprawiedliwości: zaszczepić wszystkich – dodał ekspert.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email