Władze zdrowotne Szwecji: W przyszłym roku trzecia dawka szczepionki przeciwko COViD-19

Władze zdrowotne Szwecji: W przyszłym roku trzecia dawka szczepionki przeciwko COViD-19
Fot. Pixabay

Większość populacji w 2022 roku otrzyma trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Wcześniej, jeszcze jesienią tego roku, dodatkowy preparat zostanie zaoferowany osobom z grup ryzyka – ogłosił we wtorek szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego.

Według szwedzkich ekspertów jest za wcześnie, aby określić dokładny zakres szczepień trzecią dawką. – Będzie to zależeć m.in. od pojawienia się nowych wariantów koronawirusa oraz badań naukowych na temat skuteczności szczepień w miarę upływu czasu – napisano w komunikacie.

Natomiast jesienią dodatkowa dawka preparatu zaoferowana zostanie w Szwecji osobom mieszkającym w domach opieki, mającym więcej niż 80 lat lub posiadającym obniżoną odporność.

Jak ocenia główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, „nie jest możliwe zwalczenie wirusa”. – W związku z tym prace w zakresie szczepień powinny być długoterminowe i skoncentrowane na ograniczeniu poważnych zachorowań oraz zgonów – podkreśla Tegnell.

Dodaje, że wciąż należy zachęcać do szczepień mieszkańców na obszarach o niskim poziomie zaszczepienia. W Szwecji problem ten dotyczy głównie przedmieść, w których mieszkają imigranci. Ze wcześniejszych badań wynikało, że najbardziej nieufne są osoby pochodzące z Afryki.

Urząd Zdrowia Publicznego szacuje, że szczepienia dorosłej populacji dwiema dawkami zostaną zakończone jesienią. Następnie preparat zostanie zaoferowany 16-17 latkom, a także dorosłym, którzy z różnych powodów nie zostali wcześniej zaszczepieni.

W Szwecji do tej pory co najmniej jedną dawką szczepionki zaszczepiono 78 proc. dorosłej populacji, a dwiema 51 proc.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email