Władze Ukrainy: W listopadzie będzie najcięższa sytuacja epidemiczna

Władze Ukrainy: W listopadzie będzie najcięższa sytuacja epidemiczna
Fot. Pixabay

W listopadzie na Ukrainie będzie największe obciążenie służby zdrowia w związku z sytuacją epidemiczną – prognozuje główny lekarz sanitarny tego kraju Ihor Kuzin w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z portalem RBK-Ukraina.

Ukraińskie władze wcześniej szacowały, że szczytowy poziom obciążenia systemu ochrony zdrowia przypadnie na listopad-grudzień. – Teraz widzimy, że prawie według wszystkich prognoz takie szczytowe obciążenia mogą być wcześniej. O ile wcześniej, trudno powiedzieć, bo sytuacja rozwija się dosyć szybko – powiedział główny lekarz sanitarny.

Według niego największe obciążenie służby zdrowia „jednoznacznie” przypadnie na listopad. – Ale czy będzie zahaczać o październik, czy będzie przeciągać się na grudzień, na razie ciężko powiedzieć – dodał Kuzin.

Pytany o to, czy większość rejestrowanych przypadków koronawirusa, to wariant Delta, odpowiedział: „Prawie wszystkie”. – Punktowo pobieramy informacje z każdego obwodu i widzimy, że wszystkie przypadki, które są teraz sekwencjonowane i są wykrywane to Delta – poinformował.

Poprzedniej doby w kraju potwierdzono ponad 3 tys. infekcji koronawirusem, a zmarły 94 osoby z COVID-19. W minionym tygodniu zarejestrowano najwyższy dzienny bilans zakażeń od kwietnia – ponad 9 tys.

Od początku pandemii COVID-19 na Ukrainie wykryto prawie 2,4 mln zakażeń i zarejestrowano 55,7 tys. zgonów. W pełni zaszczepionych jest ok. 5,5 mln ludzi.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email