Wisła obroniła mistrzostwo Polski!

Wisła obroniła mistrzostwo Polski!
Fot. Cyfrasport

To był najdłuższy sezon w historii PZU Amp Futbol Ekstraklasy, a i tak o losach mistrzowskiego tytułu rozstrzygnęła dosłownie ostatnia akcja. Po raz piąty w historii, a drugi raz z rzędu mistrzem Polski została Wisła Kraków.

Aż trzy zespoły liczyły się w walce o mistrzostwo Polski w ostatnim dniu sezonu. Będąca liderem tabeli przed ostatnim turniejem Legia Warszawa w niedzielę straciła jednak szansę na mistrzostwo, ale TS Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała i Wisła Kraków rywalizowały o pierwsze miejsce w tabeli dosłownie do ostatniej akcji sezonu. W doliczonym czasie zremisowanego 0:0 spotkania pomiędzy tymi zespołami Krzysztof Wrona przegrał pojedynek z bramkarzem Białej Gwiazdy, Igorem Woźniakiem, a po chwili sędziowie zakończyli finałowy mecz rozgrywek i Wisła Kraków rozpoczęła świętowanie obrony mistrzowskiego tytułu.

– Niesamowicie cieszy mnie to trofeum, zwłaszcza, że sezon rozpoczęliśmy od dwóch porażek. Byliśmy jednak cały czas silnym zespołem, mieliśmy szeroką i wyrównaną kadrę, dzięki czemu pokonaliśmy trudności – wyjaśnia Krzysztof Moszumański, trener Wisły.

Biała Gwiazda oprócz medali za mistrzostwo Polski, wywalczyła również prawo gry w Lidze Mistrzów. – Na razie o tym nie myśleliśmy, ale na pewno będziemy chcieli pokazać się z jeszcze lepszej strony, niż w tym roku – mówi Moszumański. Wiosną 2022 Wisła dotarła aż do finału Ligi Mistrzów.

Fot. Cyfrasport

Zespół z Krakowa w Bielsku-Białej wspierany był przez głośną grupę kibiców, która przyjechała z Małopolski i na trybunach urządziła sobie prawdziwą bitwę na doping z fanami gospodarzy. – Nasi kibice byli wspaniali, dziękuję im – mówi Łukasz Miśkiewicz, bramkarz Podbeskidzia Kuloodpornych. – Po tym turnieju miesza się w nas zadowolenie z rozczarowaniem. Chcieliśmy odzyskać mistrzostwo Polski, ale jednocześnie wiedzieliśmy, że porażka z Wisłą oznaczałaby, że spadniemy na trzecie miejsce. Druga pozycja jest zatem kompromisem. Szkoda, bo w ostatnim meczu sezonu zabrakło nam nieco szczęścia. Sądzę, że to w nim było decydujące – uważa Miśkiewicz.

Największym przegranym jest jednak Legia Warszawa, która na ostatni turniej jechała na pozycji lidera. Zakończyła jednak sezon na trzeciej pozycji. – Przykro nam, bo przecież trzecia pozycja nie była naszym celem – mówi Maks Moroz, pomocnik Legii Warszawa.

Czwarte miejsce w PZU Amp Futbol Ekstraklasie 2022 zajął zespół Nowych Technologii Różyca, który w Bielsku-Białej pauzował. Tyle samo punktów zdobyła Warta Poznań. – Przed sezonem liczyliśmy, że będziemy realną konkurencją dla trzech czołowych zespołów. Nie udało nam się to i choć indywidualnie był to dla mnie niezły sezon, to liczę, że kolejny będzie lepszy – ocenia Marcin Oleksy, napastnik Warty.

Fot. Cyfrasport

Bez punktu sezon zakończył zespół Stali Rzeszów, który żegnany był jednak oklaskami od kibiców i przeciwników. Zespół z Podkarpacia w całości składa się z zawodników, dla których obecne rozgrywki były debiutem w PZU Amp Futbol Ekstraklasie i z turnieju na turniej spisywał się coraz lepiej.

VI Turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2022

Sobota, 5 listopada

 • Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała – Legia Warszawa 6:0
 • Wisła Kraków – Warta Poznań 4:0
 • Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała – Stal Rzeszów 10:0
 • Legia Warszawa – Warta Poznań 2:1
 • Stal Rzeszów – Wisła Kraków 0:12

Niedziela, 6 listopada

 • Stal Rzeszów – Legia Warszawa 0:3
 • Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała – Warta Poznań 2:1
 • Wisła Kraków – Legia Warszawa 4:0
 • Warta Poznań – Stal Rzeszów 4:0
 • Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała – Wisła Kraków 0:0

Końcowa tabela PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2022

 • 1. Wisła Kraków
 • 2. TSP Kuloodporni Bielsko-Biała
 • 3. Legia Warszawa
 • 4. Nowe Technologie Różyca
 • 5. Warta Poznań
 • 6. Stal Rzeszów

Król strzelców sezonu: Bartosz Łastowski (TSP Kuloodporni Bielsko-Biała) – 27 goli

Bramkarz sezonu: Igor Woźniak (Wisła Kraków)

Piłkarz sezonu: Bartosz Łastowski (TSP Kuloodporni Bielsko-Biała)

Sponsorem Tytularnym ligi jest PZU. Rozgrywki dofinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON.

Amp Futbol Polska
Print Friendly, PDF & Email