Wirtualnie też można, czyli OIWA 2020

Wirtualnie też można, czyli OIWA 2020
Fot. PSONI koło w Koszalinie

Ze względu na sytuację epidemiczną w naszym kraju tegoroczne Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne w Łazach różniły się od dotychczasowych. Wiązało się to z podjęciem nowych wyzwań przez Organizatora, którym jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Koszalinie, i jeszcze większych nakładów pracy.

Najtrudniej było podjąć decyzję o tym, czy impreza w ogóle się odbędzie. – Wiedzieliśmy, że zaproszenie tak wielu gości z całej Polski będzie zbyt ryzykowne (w poprzednim roku gościliśmy ok. 500 osób z różnych zakątków naszego kraju). Z drugiej strony warsztaty organizowane są w ściśle określonym celu. Ich fundamentem jest stworzenie warunków do nawiązania prawdziwego i szczerego kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami – mówi Joanna Kunysz, instruktor terapii zajęciowej WTZ nr 2, instruktor warsztatu kreatywnego szycia podczas XVIII Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych.

Alternatywną formę przeprowadzenia warsztatów umożliwił cyberświat, a konkretnie platforma zoom. Dzięki niej zachodziła żywa interakcja między osobami prowadzącymi warsztaty, osobami biorącymi udział w XVIII Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatach Artystycznych stacjonarnie (uczestnicy WTZ1, WTZ2, ŚDS z Koszalina) a osobami biorącymi udział w imprezie w sposób zdalny. Można było zadać pytanie odnośnie techniki wykonywania pracy, wymienić się doświadczeniami.

– Wielkim sukcesem jest fakt, że udało nam się uniknąć jakichkolwiek problemów technicznych. Było to zasługą „Dobrych mediów”: profesjonalistów, którzy czuwali nad realizacją warsztatów za pośrednictwem Internetu. Jak wynika z ankiety ewaluacyjnej, w której brali udział uczestniczący w Imprezie w sposób zdalny, aż 73% uznało realizację tego projektu na poziomie bardzo dobrym, a 25% z nich na poziomie dobrym. Forma zdalna była nowym wyzwaniem i doświadczeniem dla wszystkich. Tak wysokie oceny świadczą, że sprostaliśmy oczekiwaniom uczestników – podkreśla Ewa Cyngiel, kierownik WTZ nr 2 przy koszalińskim kole PSONI.

Fot. PSONI koło w Koszalinie

Dla osób niepełnosprawnych często jedyną drogą komunikacji jest sztuka. Osobom z niepełnosprawnościami łatwiej wyrazić siebie poprzez dzieła plastyczne.

– Tak wyrażam swoje emocje, wrażenia, odczucia. W miłej atmosferze odczuwam pogodny nastrój w kręgu moich koleżanek i kolegów warsztatowych. Moim wyjątkowym wrażeniem było nagrywanie zdalne z innymi placówkami. Było tyle kamer, że aż byłam w szoku – mówi Aleksandra Romańska, uczestniczka WTZ 2 z Koszalina. – To były najszczęśliwsze dni w moim życiu. Nocowałam w Łazach po raz pierwszy. Spełniło się moje marzenie. To odczucie jest jeszcze we mnie. Najbardziej podobały mi się zajęcia taneczne, bo wyrażałam swój talent taneczny – dodaje.

Uczestnicy mogli wybierać korzystając z obszernego wachlarza oferowanych warsztatów artystycznych. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty scrab card, na szkle malowane, kamienne magnesy, rękodzielnicze, kreatywnego szycia. Wiele pozytywnych opinii dotyczyło również warsztatów: drugie życie ramki, warsztaty taneczne, fotograficzne, recyklingu w sztuce, biżuterii z żywicy epoksydowej, a także rysunku techniką węgla i pasteli. Spośród nadesłanych prac powstałych podczas warsztatów został rozstrzygnięty konkurs a najciekawszą pracę. Nagrody zostały wysłane pocztą.

– Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszyscy uczestnicy wydarzenia byli bardzo zdyscyplinowani w przestrzeganiu wszelkich zasad reżimu sanitarnego, za co bardzo dziękujemy. Pozwoliło to na przeprowadzenie warsztatów w sposób bezpieczny i komfortowy – zaznacza Katarzyna Łabędzka, instruktor terapii zajęciowej WTZ 2, koordynator ds. zdrowotnych podczas XVIII Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych.

Dorota Dzikowska / PSONI Koło w Koszalinie
Print Friendly, PDF & Email