Wiosna na rzecz rodziny


   Nie szkodzi, że o wiośnie już wszystko zostało napisane. I to, że maj jest najpiękniejszą  porą roku i miesiącem zakochanych oraz natchnieniem poetów i to, że rozkwita bujnie i kolorowo, uśpione zimą życie. Ja powiem krótko: wiosna, jaka jest, każdy sam widzi.

   Może właśnie dlatego w maju obchodzony jest Dzień Matki, o czym raczej nie trzeba przypominać. Nie wszystkim jednak wiadomo, że w tym miesiącu winniśmy święcić również Dzień Rodziny i… Dzień Mleka. Chociaż, jako ssaków, nie powinno nas to specjalnie dziwić. Nieźle się to wszystko trzyma kupy, a może nawet kupki, jeśli zostaniemy chwilę przy oseskach. A studiując dalej kalendarz Dni, natrafiamy na prorodzinny Dzień Bez Papierosa. Nie, nie! Nie ma co zaprzeczać. „Zadymiarze” szkodzą potomstwu –  nawet temu przyszłemu, częściej chorują, krócej żyją i w ogóle są nieekonomiczni. A poza tym brzydko pachną i druga połowa może nie chcieć się z nimi rozmnażać. A to już zahacza o politykę – demograficzną i – nomem omen – rodzi –  lawinowo skutki, ale niepomyślne.

   A wracając do matek, to wszyscy w Tym Dniu im kadzą i to jest raczej wszystko, co wszyscy dla matek są skłonni zrobić. Np. politycy – a to fundusz alimentacyjny zlikwidują, a to każą matkom ścigać nieuczciwych tatusiów, bo dla „służb” jest to zbyt uciążliwe, czy zgoła niemożliwe. Zabezpieczenia socjalne „na wypadek macierzyństwa” są zaś znikome lub w ogóle nieobecne.  

   Doskonała większość kobiet ma szansę sama doświadczyć macierzyństwa, szkoda jednak, że silniejsza płeć tej możliwości jest pozbawiona. Ale cóż, skoro okazało się, że „mężczyzna jest szympansem kobiety”… Tak przynajmniej niektórzy żurnaliści określili rewelacje przekazane ludzkości przez uczonych. A profesor Huntington Willard z Duke Uniwersity twierdzi, że nie istnieje jeden ludzki genom, zaś różnica między płciami jest tak duża, jak między Homo sapiens, a małpami człekokształtnymi. No i masz babo małpę! Upss, placek, oczywiście!

  Ale to tylko taka mała dygresja i nie ma co się denerwować. Przecież wszytko się wreszcie wyrówna np. tak, że każdy kiedyś się zestarzeje. Wychodząc naprzeciw nieuchronnemu, (choć miłe były początki, patrz: „maj jest najpiękniejszym porą roku i miesiącem zakochanych…”) UEorgan Ludu tygodnika „Wprost” ogłosił ważne konsultacje społeczne. Jak piszą autorzy, dotyczą one „unowocześnienia tzw. dekalogu w odpowiedzi na wyzwania współczesności”.  „UEorgan” w numerze z 2 maja publikuje „pierwsze z tzw. przykazań, czyli porad, opracowanych przez najlepszych psychoterapeutów, socjologów i specjalistów od PR”. Każdy może wziąć udział w konsultacjach głosując za pomocą SMS-ów* na najciekawsze jego zdaniem, propozycje. Oto Propozycja Numer 1:
„Czcij ojca swego i matkę swoją
– zapewnij im godziwą eutanazję.”

  W tym momencie skarciłam siebie w duchu za czytanie głupich tekstów i poddawaniu się nihilistycznym nastrojom. Przecież, podobnie jak 99,9% kobiet, żeby nie wiem co, nie wyrzekłabym się uścisku małych umorusanych rączek i dałabym się pokroić za każde „kocham cię mamusiu”. Dzieci są najpierwszym sensem naszego życia. Swoją Matkę, cokolwiek myśli o tym ile jej czasu poświęcam, szanuję i dużo dałabym za to, żeby była zawsze. Wreszcie mężczyźni – są naszym dopełnieniem, tak jak my ich i jesteśmy sobie potrzebni nie tylko do życia, ale i do szczęścia.

Aha, o mały włos zapomniałabym o Dniu Bociana Białego! Jest 31 maja, a już 1 czerwca – Dzień Dziecka :)

*koszt wysłania 3 zł + VAT, razem 3,66

proj. graficzny ”Wiosna prorodzinna” – ESzC  Elżbieta Szczesiul-Cieślak Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 400

Print Friendly, PDF & Email