Wild Run na terenie wrocławskiego ZOO wraca po dwuletniej przerwie. Pobiegnij pośród dzikich zwierząt - ZAPISY

Wild Run na terenie wrocławskiego ZOO wraca po dwuletniej przerwie. Pobiegnij pośród dzikich zwierząt - ZAPISY
Fot. ZOO Wrocław

Możliwość zmierzenia się z dystansem 10 km pośród wybiegów dla zwierząt, a jednocześnie szansa, aby pomóc zagrożonym gatunkom – Wild Run to bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie. Tegoroczna edycja biegu po dwóch latach przerwy wraca na teren wrocławskiego zoo, a organizatorzy podkreślają, że pakietów startowych jest coraz mniej. Start już 9 października! Sprawdź, jak zapisać się Wild Run.

Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych atutów Wild Run jest niepowtarzalna możliwość zmierzenia się z dystansem 10 km pośród wybiegów dla zwierząt. Trasę wytyczono bowiem na obszarze wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Osoby, które 9 października nie są w stanie pojawić się we Wrocławiu, mogą spać (i biec) spokojnie. Zorganizowano również wirtualną wersję biegu, dzięki której szczytny cel imprezy można wesprzeć z dowolnego miejsca na świecie. Ponadto, z nieco krótszymi dystansami zmierzą się dzieci.

Trzech ambasadorów zagrożonych gatunków

Spośród około 40 projektów ochroniarskich Fundacji Zoo Wrocław – DODO na całym świecie, najwięcej prowadzonych jest w Azji. To na tym kontynencie żyje całe mnóstwo gatunków, którym zagraża przede wszystkim człowiek, kłusując i zabierając zwierzętom naturalne siedliska. Problemem są również zmiany klimatyczne.

Właśnie dlatego Fundacja ZOO Wrocław – DODO na ambasadorów tegorocznej edycji Wild Run wybrała trzy azjatyckie gatunki:

  • dzioborożca palawańskiego;
  • słonia indyjskiego;
  • lori kukang.

Dochód z wydarzenia trafi jednak na konta wszystkich organizacji wspieranych przez DODO w Azji.

– Bardzo cieszymy się, że możemy wrócić do stacjonarnej wersji biegu. Jesteśmy dumni, że tak wiele osób od lat włącza się w bieg Wild Run i wspiera nasze projekty ochroniarskie – mówi Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław.

Tysiące biegaczy i ogromne wsparcie dla zwierząt

Podczas wszystkich edycji Wild Run od 2017 roku zebrano już ponad 150 tys. zł, które w całości zostały przekazane na ratowanie ginących gatunków zwierząt w Afryce, Azji i Europie.

– W Wild Run na przestrzeni ostatnich pięciu lat pobiegło blisko 4,5 tysiąca biegaczy w różnych kategoriach wiekowych. Wszyscy zawodnicy mieli realny wpływ na wsparcie ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt – mówi Marta Gondek, Fundacja ZOO Wrocław – DODO.

Zapisy na Wild Run 2022. Zostały ostatnie miejsca!

Warto zapisać się na Wild Run, gdyż miejsc jest coraz mniej. Pakiet podstawowy, w ramach którego zawodnicy otrzymują numer startowy z chipem, medal, magnes zoo oraz torbę biegu, kosztuje 80 zł. Można zamówić także pakiet rozszerzony o koszulkę biegu i czapkę biegacza. Cena za każdy z tych dodatków to 50 zł.

Za profesjonalny pomiar czasu, podobnie jak w poprzednich edycjach biegu, odpowiada Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław.

Zapisy dostępne są na stronie internetowej DataSport.

Lori, dzioborożec i słoń – ambasadorzy Wild Run 2022

Lori kukang to niewielkie ssaki z ogromnymi oczami, które często padają ofiarą kłusownictwa. Cierpią, będąc wykorzystywane jako domowe zabawki lub w celach turystycznych. Stanowią “magnesy” na turystów, gdyż można zrobić sobie z nimi zdjęcie przy popularnych atrakcjach. Lori kukang żyją na Sumatrze, gdzie działa projekt Kukang – wspieramy ekologiczną uprawę kawy, gdzie znajdują zatrudnienie osoby wcześniej parające się kłusownictwem, które w innym wypadku nadal zajmowałyby się tym przestępczym procederem. 

Fot. ZOO Wrocław

Dzioborożec palawański to rzadki ptak z Filipin o ciekawych zwyczajach lęgowych. Wrocławskie zoo z sukcesem rozmnaża ten gatunek jako jedyne na całym świecie. Samica na czas lęgów “zamurowuje” się w dziupli materiałem dostarczonym przez samca, a potem siedzi zamknięta w dziupli przez nawet dwa miesiące – na czas wysiadywania jaj, wykluwania się i odchowu młodych.

Człowiek zagarnia obszary naturalnego występowania dzioborożców palawańskich, a ponadto gatunek ten cierpi z powodu zmian klimatycznych powodujących niszczycielskie tajfuny. Od wielu lat pomagamy fundacji Katala w prowadzeniu badań i ochronie endemicznych gatunków Palawanu.

Fot. ZOO Wrocław

Uczestnicy pobiegną również dla słoni indyjskich. Dla wsparcia fundacji Hutan, która prowadzi projekt ochrony fauny i ekosystemu Borneo, zajmując się rewitalizacją plantacji palmy olejowej. Takie gatunki jak pantery sundajskie, orangutany, dzioborożce, ale też słonie, borykają się na wyspie borykającej z wycinką lasów właśnie pod uprawy palmy olejowej.

Fot. ZOO Wrocław
Print Friendly, PDF & Email