Wigilia w pandemii - poczęstunek na wynos zamiast spotkania

Wigilia w pandemii - poczęstunek na wynos zamiast spotkania
Fot. nadesłane

Pandemia uniemożliwiła świętowanie Bożego Narodzenia zgodnie z tradycją, która nakazuje w tym czasie odbudowywać więzy rodzinne i społeczne, nie pozostawić nikogo w samotności i beznadziei. Zwykle w tym celu organizowaliśmy spotkania w mniejszym i większym gronie – w domach, różnego rodzaju instytucjach, na placach miast. W elbląskim Banku Żywności również odbywały się takie spotkania wigilijne – dla mniejszej grupy naszych podopiecznych w pomieszczeniach Banku i dla większej – około 100 osób – w odpowiednio przygotowanej hali magazynowej.

– W tym roku było to niemożliwe, skorzystaliśmy więc ze wszystkich propozycji, które mogły sprawić radość osobom, które korzystają z naszej pomocy – mówi Teresa Bocheńska, prezes elbląskiego Banku Żywności.

Jedną z takich propozycji była inicjatywa TVN „Pomagajmy sobie”, mająca na celu wsparcie restauracji w tym trudnym czasie, jednocześnie pomagając potrzebującym. Wyznaczono dwie współpracujące z elbląskim Bankiem Żywności organizacje, które mają dużą grupę podopiecznych – Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu oraz w partnerstwie z nami Chrześcijańską Misję Pomocy Osobom Uzależnionym „Nowa Nadzieja”. Dla tej ostatniej wybraliśmy też jedną ze wskazanych elbląskich restauracji – był to „Wiarus” .

– Restauracja w okresie 14 -24 grudnia wydała łącznie 650 gotowych, dwudaniowych posiłków, w tym dwa na dni świąteczne. Restauracja wywiązała się znakomicie z zadania – obiady były pożywne i smaczne – podsumowuje prezes elbląskiego Banku Żywności.

Druga propozycja przyszła od Prezydenta Elbląga – było to 100 posiłków ufundowanych przez Miasto, które dzień przed Wigilią rozdanych zostało przy pomocy współpracujących organizacji. Część otrzymali bezpośredni beneficjenci Banku Żywności wraz z dodatkowym, świątecznym prezentem w postaci czapki i szalika, zrobionymi na drutach przez członków i sympatyków stowarzyszenia „Bufet potrzeb”.

Prezenty oraz wigilijne posiłki wręczali wolontariusze z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1: Wiktoria Boniecka, Jakub Smołynec, Mateusz Ciosek, Jakub Ryś, Damian Straszkiewicz, Arsen Karamyan i Maciej Piątek.

Print Friendly, PDF & Email