Wieża elbląskiej katedry ponownie otwarta dla zwiedzających

Wieża elbląskiej katedry ponownie otwarta dla zwiedzających
Fot Mateusz Misztal

Dziś o godz. 10:00 wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu ponownie została otwarta dla zwiedzających. Ze względu na trwającą pandemię wejście na górę wiąże się jednak z obowiązkiem przestrzegania nowego regulaminu i określonego w nim reżimu sanitarnego.

– Bardzo się cieszymy, że możemy udostępnić zwiedzającym, turystom, a także elblążanom wieżę katedralną. W 2015 roku po zakończeniu remontu zakładaliśmy, że wieżę będzie odwiedzało 5 tysięcy osób, takie wskaźniki zostały przyjęte do tego projektu. Bardzo szybko jednak zostało to zweryfikowane przez życie, (…) możemy śmiało razy pięć liczyć tę liczbę zwiedzających każdego roku – mówi Michał Missan, v-ce prezydent Elbląga. – Zapraszamy wszystkich turystów do zwiedzania. Musze się przyznać, że ja osobiście jeszcze nie byłem na wieży, ale na pewno to nadrobię. Dzisiaj mam taką refleksję, że musze to nadrobić. W imieniu pana prezydenta dziękuję i księdzu proboszczowi i panu dyrektorowi muzeum, który się podjął być operatorem tej atrakcji turystycznej. Jeszcze raz zachęcam do podziwiania tego widoku z góry. Widok jest piękny, ja go jeszcze nie widziałem, ale tak jak mówiłem nadrobię to.

– Dziękujemy miastu i księdzu Błaszkowskiemu za możliwość bycia operatorem tego miejsca. Wieża będzie czynna pomiędzy godziną 10:00 a 17:00, w dni świąteczne będzie to w godzinach 10:00-14:00 i w niedzielę 14:00-17:00, także serdecznie zapraszamy mieszkańców i wszystkich turystów do odwiedzania wieży – przekazał Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.

Wyjątkiem będzie poniedziałek, kiedy to wieża, podobnie jak i muzeum będzie nieczynna dla zwiedzających. Koszt wejścia na wieżę to 4 złote od osoby. Dzieci do lat 18 mogą odwiedzić to miejsce za 2 zł. Opłaty za wstęp na wieżę pobierane są na drugim poziomie.

– Nie mamy jeszcze terminala płatniczego, więc póki co obowiązuje tylko płatność gotówką. Są to symboliczne opłaty na utrzymanie obsługi wieży – mówi Trawicki.

Jak przekazał v-ce prezydent Missan, ze względu na panującą pandemię koronawirusa w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym opracowany został specjalny regulamin dla odwiedzających wieżę.

– W regulaminie zapisano, że na wieżę jednorazowo może wejść maksymalnie 10 osób. Udostępniono też pojemniki do dezynfekcji rąk. Mam nadzieję, że każdy kto przed wejściem przeczyta ten regulamin, będzie wiedział jak się zachować – zaznaczył Michał Missan.

W minionym roku wieżę katedry odwiedziło ponad 20 tysięcy osób. Pokonanie 366 schodków prowadzących na szczyt zajmuje około poł godziny.

Porozumienie podpisane z Muzeum Archeologiczno-Historycznym na mocy którego będzie ono sprawować opiekę nad wieżą obowiązuje do 15 października.

Fot. Mateusz Misztal
Print Friendly, PDF & Email