Wietnam zatwierdził kubańską szczepionkę przeciwko COVID-19 o nazwie Abdala

Wietnam zatwierdził kubańską szczepionkę przeciwko COVID-19 o nazwie Abdala
Fot. Thirdman / Pexels

Wietnam został w sobotę pierwszym krajem, który zatwierdził do użytku w sytuacjach awaryjnych stosowanie przeciwko COVID-19 opracowanej na Kubie szczepionki Abdala – poinformowała państwowa kubańska grupa farmaceutyczna BioCubaFarma.

– Na podstawie rygorystycznej oceny dossier szczepionki Abdala wietnamski organ kontroli leków wydał zezwolenie na awaryjne użycie kubańskiego preparatu – podała grupa na Twitterze.

Abdalą jest zainteresowana także Wenezuela, która podpisała już kontrakt na dostawy tego preparatu. Z kolei druga kubańska szczepionka Soberana 02 zyskała uznanie w Iranie, gdzie dopuszczona jest już do użytku w sytuacjach awaryjnych.

Jak twierdzą kubańscy naukowcy, Abdala i Soberana 02, oparte na rekombinowanym białku, tej samej technice, nad którą pracuje amerykańska firma Novavax i francuska firma Sanofi, są skuteczne w ponad 90 proc. w zapobieganiu COVID-19.

Kuba w czwartek rozpoczęła rozmowy z ekspertami ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby uzyskać zatwierdzenie jej szczepionek. Ich nabyciem są zainteresowane także Argentyna i Meksyk.

W wyniku embarga Stanów Zjednoczonych od 1962 r. Kuba opracowuje własne szczepionki od lat 80. XX wieku. Jest pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który wyprodukował szczepionkę przeciwko COVID-19. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email