Wietnam: Po ponad roku rozpoczęto masowe otwieranie szkół

Wietnam: Po ponad roku rozpoczęto masowe otwieranie szkół
Fot. Pixabay

17 mln wietnamskich uczniów wróciło w poniedziałek do szkół po ponad roku nauki zdalnej. To początek stopniowego otwierania placówek edukacyjnych w większości kraju, które ma zająć tydzień.

Do 14 lutego lekcje mają się na nowo rozpocząć w większości wietnamskich szkół, poza podstawówkami i przedszkolami w stołecznym Hanoi oraz w prowincjach Binh Duong i Dong Nai na południu kraju. Licea w Hanoi mają rozpocząć zajęcia we wtorek, przy zachowaniu podstawowych procedur sanitarnych, takich jak mierzenie uczniom temperatury – poinformowało ministerstwo edukacji.

Cytowany przez wietnamskie media szef resortu, Nguyen Kim Son, przyznał na początku lutego, że niektórym uczniom nadrabianie szkolnych zaległości spowodowanych zdalną nauką może zająć lata. Jak dodał, po rozpoczęciu na nowo fizycznych zajęć, szkoły powinny zapewnić swoim wychowankom wsparcie psychologiczne.

Wietnamskie szkoły były zamknięte przez około rok. Odkąd na początku 2021 r. kraj zanotował skok liczby zakażeń koronawirusem, uczniowie najpierw uczestniczyli w lekcjach online, a później – w niektórych prowincjach – w zajęciach hybrydowych.

Wietnam od kwietnia 2021 r. przez wiele miesięcy walczył z wyniszczającą czwartą falą epidemii COVID-19, spowodowaną przez wariant Delta koronawirusa. W dużych ośrodkach miejskich, w tym w Hanoi i Sajgonie – największym mieście i centrum finansowym Wietnamu – obowiązywały ścisłe ograniczenia w życiu społecznym i gospodarczym. Dziesiątki milionów mieszkańców kraju nie mogły opuszczać swoich domów, informowano też o brakach żywności.

Jeszcze we wrześniu wietnamski program szczepień przeciwko koronawirusowi przebiegał najwolniej w regionie. Zmieniło się to jednak jesienią. Obecnie przeszło 75 proc. mieszkańców blisko 100-milionowego kraju zostało w pełni zaszczepionych. Władze stopniowo znoszą obostrzenia. Zadeklarowały też, że do końca marca podadzą dawki przypominające szczepionki wszystkim dorosłym obywatelom.

W ostatnim tygodniu wietnamskie służby medyczne notowały średnio ponad 11 tys. nowych zachorowań dziennie.

Z Bangkoku Tomasz Augustyniak (PAP)
Print Friendly, PDF & Email