W poniedziałek w Rozalinie odbyło się otwarcie środowiskowego domu samopomocy dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. ŚDS powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – blisko 1,5 mln zł. To pierwszy tego typu ŚDS w województwie wielkopolskim.
Podopieczni takich domów mają możliwość rozwoju osobistego, nauki nowych i doskonalenie już nabytych umiejętności dnia codziennego, funkcjonowania w życiu społecznym. W 2019 r. wprowadzony został nowy typ środowiskowego domu samopomocy – typu D – dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.
W poniedziałek w Rozalinie (woj. wielkopolskie) odbyło się uroczyste otwarcie środowiskowego domu samopomocy oferującego 30 miejsc dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. To pierwszy ŚDS w gminie Rychwał i pierwszy ŚDS typu D w województwie wielkopolskim.
– Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest osobą, która pozostaje w domu i nie ma dodatkowych zajęć – ten dom jest właśnie dla niego! Pozwólmy wszystkim być wśród ludzi i przyjaciół – czytamy na oficjalnej stronie Gminy Rychwał.
Podczas uroczystosci oficjalnie inaugurującej dzialalność ŚDS-u odczytani także list od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.
– Cieszę się, że właśnie przybyło kolejne takie miejsce, w którym opuszczający Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale zyskają możliwość nie tylko zachowania wcześniej zdobytych umiejętności, ale też dalszego rozwoju – napisała w liście minister Maląg.
Gmina Rychwał na uruchomienie wspomnianej placówki pozyskała blisko 1,5 mln zł z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.