Wielkie granie po raz 30!

Wielkie granie po raz 30!
Fot. Mateusz Misztal

30 stycznia w Polsce, ale i w wielu miejscach na świecie odbędzie się jubileuszowy 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do akcji po raz kolejny włącza się również Elbląg. Właśnie ruszyła rekrutacja wolontariuszy.

– Przed nami 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ta liczba 30 mówi nam, że to już taka impreza z długim stażem. Cieszę się, że uczestniczymy jako samorząd, jako mieszkańcy, jako organizacje pozarządowe, jako przedsiębiorcy, w tym pięknym przedsięwzięciu. Mam nadzieję, że w dniu Finału będziemy już po obecnej fali pandemii i że będziemy w takich w miarę normalnych warunkach prowadzić całą akcję, ale nie zależy to od nas i zobaczymy jak to się poukłada – mówi prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.

– Celem Finału jest zapewnienie najwyższych standardów i diagnostyki dla dzieci jeśli chodzi o leczenie wzroku. Wydaje mi się, że cel super i myślę, że i elblążanie i Polacy i zagranica też – będą to mocno wspierać. Elbląski sztab już został zarejestrowany i przystąpił do działań związanych z organizacją Finału. Podjął się tego Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, natomiast szefem sztabu został Adam Krause – zaznacza prezydent. – Chcę także podziękować, bo tak jak i w poprzednich latach, zawsze możemy liczyć na Regionalne Centrum Wolontariatu, zawsze się aktywnie włączają i to nie tylko w działania Orkiestry. Kiedy koronawirus zaczął swoje działania w naszym mieście, to bardzo mocno wspierali wszystkich, którzy potrzebowali tej pomocy i za to też po raz kolejny chcę podziękować – dodaje i jednocześnie zachęca wolontariuszy do włączania się w tę akcję.

Finał organizowany jest także przy wsparciu samorządu i jednostek podległych. W organizację czynnie włączają się także szkoły. W dniu Finału planowany jest koncert z tradycyjnym światełkiem do nieba.

– Jako Elbląg zawsze jesteśmy bardzo hojni i mam nadzieję, że i tym razem elblążanie pokażą wielkie serca – wskazuje Wróblewski. – Najważniejsze jest to, że jest tyle osób, które chce – już od 30 lat – brać udział w tej ważnej i piękniej idei, gdzie pomagamy poprzez zbieranie środków finansowych osobom potrzebującym.

– Po raz pierwszy Orkiestra gra na wspomniany przez pana prezydenta cel. Co roku Elbląg włącza się w tą akcję, ale ten sprzęt, który później trafia do Elbląga tak naprawdę jest kilka razy większy, jeśli chodzi o wartość, niż to, co uzbieramy, więc myślę że my jako elblążanie też jesteśmy beneficjantem tej wielkiej akcji i z tego też się cieszymy, bo widzimy namacalnie, że to, na co kwestujemy, do Elbląga wraca – mówi nowy szef elbląskiego sztabu WOŚP Adam Krause, który kilka lat temu pełnił już tę funkcję.

Do tej pory rekordowa kwota została w Elblągu zebrana w 2019 roku. Elblążanie przekazali bowiem wtedy na rzecz WOŚP ponad 638 tys. złotych.

– Rok później graliśmy już w warunkach bardzo trudnych, była pandemia, nie można już było organizować imprez masowych, imprez w pomieszczeniach zamkniętych i wówczas też elblążanie nie zawiedli bo zebraliśmy 370 tys. złotych – informuje Krause. – Wydaje nam się, że jeśli weźmiemy pod uwagę, że była to tylko kwesta uliczna, to jest to też absolutny rekord.

Sponsorzy, którzy chcieliby wesprzeć działania elbląskiego WOŚP mogą zgłosić się na adres e-mail: wosp.elblag@gmail.com . Niebawem ma ruszyć też strona internetowa wosp-elblag.pl i znajdą się tam informacje o tym jak zostać wolontariuszem i jak wspomóc WOŚP w większym i mniejszym wymiarze.

Jak zostać wolontariuszem?

Co roku w akcję WOŚP włącza się ok. 450 wolontariuszy.

– Jak co roku zapraszamy na ul. Związku Jaszczurczego do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu w godz. od 9:00 do 16:00. Należy zabrać ze sobą dowód tożsamości. Jeśli ktoś nie może zjawić się w tych godzinach, bo na przykład pracuje, to może zadzwonić i umówić się w innym, dogodnym terminie – wyjaśnia Gabriela Zimirowska. – Na 450 identyfikatorów, które mamy przyznane, już 83 osoby się zarejestrowały. Można także zarejestrować się online i to jest bardzo popularna ścieżka, bo 50% osób zarejestrowanych to są osoby, które weszły na stronę iwolontariusz.wosp.org.pl i tak założyły swój profil – jeśli są niepełnoletnie to muszą tu poprosić opiekuna prawnego – mamę lub tatę i przejść ten proces, a potem tylko czekać na telefon od nas, z wolontariatu, byśmy mogli potwierdzić tożsamość – dodaje.

Print Friendly, PDF & Email