Wielka zbiórka archiwalnych zdjęć Starego Miasta w Elblągu

Wielka zbiórka archiwalnych zdjęć Starego Miasta w Elblągu
Mat. nadesłane

Fotografie ze spaceru po Starym Mieście w Elblągu? Pamiątkowe pocztówki z wycieczki? A może nagranie wideo z budowy kamienicy elbląskiej starówki? Jeśli posiadasz takie lub podobne materiały, podziel się nimi. Akcja trwa do 31 marca. Otwarcie wystawy w maju 2023.

– Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wspólnie z Centrum Sztuki Galerią EL rozpoczynają zbiórkę  fotografii Starego Miasta w Elblągu. Organizatorom zależy szczególnie na obrazach związanych z odbudową starówki, ale także zdjęciach mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów na tle Starego (nowego) Miasta – jednym słowem wszystko to, co dotyczy retrowersji.

Wybrane materiały: fotografie, slajdy, pocztówki, wideo zostaną zeskanowane i wykorzystane na wystawie o elbląskich retrowersjach.

ARCHIWUM ODBUDOWY
Dzięki wybranym i zeskanowanym materiałom, zaproszona do współpracy grupa Turnus stworzy obiekt, który pokaże odbudowę z różnych perspektyw, przez pryzmat wspomnień i osobistych historii. Nowy foto obiekt będzie niespodzianką dla mieszkanek i mieszkańców Elbląga. Grupa kuratorsko-turystyczno-artystyczno-zabawowa Turnus, założona przez Kamilę Falęcką, Marcelinę Gorczyńską i Michalinę Sobieraj, powstała z myślą o współpracy i dobrej zabawie.

RETROWERSJE. SOBIE MIESZKANIA – MIASTU STARÓWKĘ
Wystawa, której otwarcie planowane jest na maj 2023 roku, opowiadać będzie o elbląskim Starym Mieście i jego powojennej historii. Pokazane zostaną nie tylko esencje retrowersji, ale różne wizje, plany, projekty i dyskusje dotyczące odbudowy. Oprócz spojrzeń osób zajmujących się architekturą, urbanistyką i konserwacją, pokazane będą historie mieszkańców i mieszkanek, osób, które żyją w odbudowanych kamienicach i które tworzą nową historię elbląskiego Starego Miasta.

CO JEST SZCZEGÓLNIE POSZUKIWANE? Informacje praktyczne
Organizatorzy szukają fotografii, wideo, pocztówek, które zostały wykonane na elbląskiej starówce. Chodzi zarówno o powojenne ujęcia ruin, jak i te pokazujące odbudowę. Poszukiwania widoków budujących się kamienic i ulic oraz zdjęć mieszkańców i mieszkanek na tle starego miasta, jak pracują, odpoczywają np. w Cafe Carillon, czy spacerują, a też ujęcia mieszkań z odbudowanych kamienic z lat 90. i przełomu wieku. 

JAK ZGŁOSIĆ ZDJĘCIA?

  • Zdjęcia w formie cyfrowej można zgłaszać poprzez formularz dostępny TUTAJ.
  • Istnieje możliwość zgłoszeń analogowych zdjęć. 17 i 18 marca w Elblągu powstanie stoisko do skanowania zdjęć. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby porozmawiać o retrowersji i zgłosić swoje materiały. 

Jeśli masz jakieś pytania, napisz na adres: retrowersje@niaiu.pl.

Nabór zdjęć trwa od 8.03 do 31.03.2023.

Organizatorzy: Turnus, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Galeria EL, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

REGULAMIN dostępny jest TUTAJ.

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu
Print Friendly, PDF & Email