Więcej strażaków-ratowników będzie pomagało w szpitalach

Więcej strażaków-ratowników będzie pomagało w szpitalach
Fot. Pixabay

60 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej wesprze personel medyczny w szpitalach MSWiA w Warszawie – poinformował w poniedziałek mł. bryg. Karol Kierzkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej PSP.

– 60 ratowników medycznych będzie do dyspozycji Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – powiedział Kierzkowski. Będą oni kierowani do pracy w szpitalu tymczasowym na stadionie PGE Narodowy oraz w klinice.

Kierzkowski podkreślił, że ratownicy z PSP są doskonale przygotowani oraz mają duże doświadczenie. – Mogą obsługiwać respiratory, dokonywać wkłuć, podawać lekarstwa, robić niektóre badania medyczne – wyjaśnił.

W całym kraju pracuje obecnie w szpitalach 95 strażaków-ratowników.

Ponadto strażacy utworzyli i obsługują 123 polowe izby przyjęć przed lecznicami. Wśród skierowanych do pracy w izbach jest 53 ratowników.

Pojazdami straży pożarnej są także dowożone butle w tlenem do szpitali. W kraju jest 38 tzw. banków z tlenem medycznym.

– Jeżeli nie ma karetki, bo jest wykorzystywana np. do przewożenia pacjentów z COVID-19 to wzywani są strażacy – podkreśla Kierzkowski. W jego ocenie takich wyjazdów jest coraz więcej. – Strażacy wzywani są do zasłabnięć, złamań czy innych uszkodzeń ciała – dodał. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email