Więcej osób w kościele, kinie czy sklepie. Nowe zasady tuż przed wakacjami

Więcej osób w kościele, kinie czy sklepie. Nowe zasady tuż przed wakacjami
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili dziś plan luzowana obostrzeń w najbliższym czasie. Od 26 czerwca obowiązywały będą nowe limity osób w poszczególnych obiektach sportowych czy kulturalnych. Co jeszcze się zmieni?

– Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bo dane są coraz lepsze. Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord – ponad 620 tys. szczepień dziennie – mówił dziś Mateusz Morawiecki.

Jakie zmiany w najbliższej przyszłości?

Od 13 czerwca zwiększony zostanie limit osób w miejscach kultu religijnego. W kościołach podczas mszy i nabożeństw będzie mogło być zajętych 50% miejsc.

Od najbliższego weekendu możliwa będzie także konsumpcja podczas seansów filmowych w kinach.

Od 26 czerwca w hotelach i miejscach hotelowych dozwolone będzie ich obłożenie do 75%. Do limitów nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia.

Nowe limity osób obowiązywały będą także podczas targów i konferencji. Dotąd obowiązywał limit 1 os. / 15 m². Od 26 czerwca będzie to limit 1 os. / 10 m². Od tego samego dnia na wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będzie mogło się wybrać więcej widzów – do 50% zajętych miejsc.

Od pierwszego weekendu po zakończeniu roku szkolnego większe limity osób będą obowiązywały także w kinach i teatrach. Będzie mogło tam być zajętych 75% miejsc.

Od 26 czerwca taki sam limit osób obowiązywał będzie w kościołach (75% zajętych miejsc).

Udostępnione zostaną także wesołe miasteczka dla dzieci z nowym limitem – do 75% obłożenia obiektu. Podobnie w restauracjach – tu także będzie mogło być zajętych 75% miejsc.

Nowe limity osób obowiązywały będą ponadto w: siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, wystawach i salach zabaw – będzie to limit 1 osoby na 10m².

Otwarte zostaną także dyskoteki (z limitem 150 osób).

Niemal całkowite poluzowanie będzie dotyczyło transportu – w autobusie, tramwaju czy metrze będą mogły być zajęte wszystkie miejsca. Pasażerowie powinni mieć jednak zasłonięte maseczką usta i nos.

– Każdą z tych zasad chcemy uzupełnić o jedną zasadniczą regułę – te limity nie obowiązują osób w pełni zaszczepionych. One nie będą wliczone do tych limitów – przekazał Mateusz Morawiecki.

Ponadto, jak poinformował premier, w najbliższych dniach na Stadionie Narodowym powstanie strefa kibica.

– Te fazy luzowania nie oznaczają końca pandemii. Wszystko wskazuje na to, że na wakacje dzięki Narodowemu Programowi Szczepień możemy ogłosić luzowanie obostrzeń – przekazał. Dodał, że wciąż zagrożeniem są mutacje wirusa.

– Najważniejsza informacja to ta, że nasza (dotychczasowa – red.) ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń – podkreślił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej był też pytany o to, kto ma weryfikować czy dana osoba jest zaszczepiona. Odparł, że weryfikacja ta spoczywa na organizatorach danego wydarzenia.

Print Friendly, PDF & Email