Więcej nas łączy niż dzieli. Rozpoczął się Tydzień Osób Niepełnosprawnych

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

Przekazaniem kluczy do bram miasta oraz kolorowym przemarszem spod Urzędu Miejskiego na elbląską starówkę zainaugurowano tegoroczny Tydzień Osób Niepełnosprawnych. W przemarszu osobom z niepełnosprawnościami towarzyszył Prezydent Elbląga, Michał Missan.


Kliknij zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z przemarszu insaugurującego TON


W ramach tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, do udziału w których zapraszają osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny, opiekunów jak również zwykłych elblążan.

– Wszyscy jesteśmy równi, wszyscy mamy takie same prawa Chciałbym aby osoby z niepełnosprawnościami dobrze czuły się w Elblągu i jako prezydent będę robił wszystko co z mojej mocy by tak było. Przed nami tydzień świętowania, integracji, ale także rozmów oraz pracy nad potrzebami i wspólnymi wyzwaniami – mówił podczas przekazania klucza do bram miasta, Michał Missan Prezydent Elbląga.

– Już niemal tradycją staje się, że Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych w maju zaprasza wszystkich elblążan do wspólnego świętowania. Są to wyjątkowe dni szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów, jak również placówek, które codziennie działają na ich rzecz. Przed nami siedem dni, podczas których będziemy mogli wspólnie się spotkać, porozmawiać, zaprezentować swoje osiągnięcia – mówi Barbara Gąsak, prezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. – Dziękujemy panu prezydentowi za przekazanie nam klucza do bram miasta. Otwórzmy tym kluczem bramy, które są zamknięte. Wszyscy mamy takie same prawa. My osoby z niepełnosprawnościami też jesteśmy częścią tego miasta. Pokażmy, że wszyscy jesteśmy równi, wszyscy tacy sami. Zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania i korzystania a atrakcji jakie na te dni przygotowaliśmy – dodała pani prezes.

Święto wszystkich osób z niepełnosprawnościami, to też bardzo dobra okazja do rozmowy o ich codzienności. Posłuży temu zamknięte spotkanie podczas którego przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami w mieście spotkają się przy okrągłym stole z instytucjami miejskimi i nie tylko funkcjonującymi w Elblągu, by wspólnie porozmawiać wyzwaniach, potrzebach i oczekiwaniach środowiska. „Co w trawie piszczy – wyzwania, potrzeby, oczekiwania” – spotkanie organizacji i instytucji, odbędzie się 22 maja o godzinie 12:00 w Ratuszu Staromiejskim.

– Założeniem spotkania jest by organizacjom pozarządowym z naszego miasta działającym na rzecz osób z nieupełnoprawnianiami, ich rodzin i opiekunów przybliżyć działalność Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych jak również poznać potrzeby, problemy i zakres obecnych działań tychże organizacji – mówi Michalina Dulny, przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Tego samego dnia (22 maja) w Bibliotece Elbląskiej w Sali św. Ducha o godzinie 10:00 odbędzie się wernisaż prac uczestników PSONI Koło w Elblągu pt. „Kolor Faktura Przestrzeń” inspirowanych twórczością artystów z przełomu XIX i XX wieku.

– Dzieła, które będzie można obejrzeć i dotknąć podczas wernisażu są efektem ponad rocznej pracy uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej, Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego podczas zajęć kształtujących kreatywność – mówi Dorota Ciurko, terapeutka i inicjatorka wernisażu.

Na wystawie, będzie można zobaczyć będzie można ok. 20 prac, które są dziełem zarówno dzieci jak i osób dorosłych uczestniczących w zajęciach plastycznych i rozwijających kreatywność w placówkach należących do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.

– Zaprezentujemy prace, które będą inspirowane twórczością wielkich artystów tj. van Gogh, Cezanne, Dwurnik, Pollock, Matisse i oprócz walorów estetycznych są również odzwierciedleniem emocji i pasji naszych uczniów – dodaje pani Dorota.

Podczas wernisażu będzie możliwość otrzymania wybranej pracy plastycznej w zamian za darowiznę na rzecz realizacji celów statutowych PSONI Koło w Elblągu.

Wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Elbląskiej tylko 22 maja. Z kolei 26 maja, będzie ona dostępna dla odwiedzających także podczas Festynu kończącego obchody tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.

W czwartek (23 maja) Organizatorzy zapraszają wszystkich do Paku Bażantarnia, na integracyjno-rodziny piknik współorganizowany przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych wspólnie z Elbląską Spółdzielnią Mieszkaniową Sielanka. W programie przewidziano m.in. gry i zabawy, konkursy z nagrodami, biegi przełajowe, wspólne pieczenie kiełbasek, watę cukrową, popcorn, stoisko gastronomiczne, pokazy sprzętu służb mundurowych, stoiska prozdrowotne i wiele innych atrakcji. Całość rozpocznie się o godzinie 11:00 przy wiatach Margitka i Irenka.

Tradycją Tygodnia Osób Niepełnosprawnych są też Dni Otwarte placówek i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym roku w swoje progi zapraszają: DPS Niezapominajka, Środowiskowe Domy Samopomocy przy ul. Zamkowej, Podgórnej i Traugutta. W swoje progi zaprasza również firma ACTIV Justyna Grabowska oraz Fundacja Końskie Zdrowie.

– Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Rawskiej we wtorek 21 maja, w godzinach od 10:00 do 13:00. W tych godzinach będzie można zapoznać się z ofertą firmy, jak również uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych, podczas których, uczestnicy stworzą samodzielnie kartki okolicznościowe. Będziemy też obecni ze swoim stoiskiem podczas festynu w Bażantarni – zachęca Justyna Grabowska, właścicielka firmy ACTIV.

Tydzień Osób Niepełnosprawnych od początku istnienia miał przyczyniać się do integracji wszystkich mieszkańców miasta i przybliżać elblążanom środowisko osób z niepełnosprawnościami, ich problemy, oczekiwania ale i twórczość oraz osiągnięcia. W tym roku PSONI Koło w Elblągu, postanowiło zrezygnować z tradycyjnych Dni Otwartych i wyjść naprzeciw mieszkańcom miasta, których chce spotkać w codziennym ich otoczeniu – w parkach, na chodnikach, w drodze do domu, do pracy.

– Chcemy pokazać się każdemu napotkanemu mieszkańcowi, spojrzeć w oczy, zapoznać się, opowiedzieć o nas, naszych działaniach, naszej codzienności i naszym środowisku. Będziemy też zachećać do wspólnego świętowania podczas Tygodnia Osób Niepełnosprawnych – mówią organizatorzy.

Zwieńczeniem całego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych będzie uroczysty festyn przed Ratuszem Staromiejskim, który odbędzie się w niedzielę 26 maja w godzinach 13:00 – 17:00. Wstęp wolny.

Na scenie zaprezentują się dzieci i młodzież z elbląskich przedszkoli i placówek oświatowych, jak również osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. Zagra też nowopowstały elbląski zespół Løster. Na zakończenie przed wszystkimi zgromadzonymi wystąpi młodzież ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz Szalone Małolaty a tuż po nich, zwyciężczyni ósmej edycji programu The Voice of Poland, Marta Gałuszewska.

W tym dniu, na specjalnie przygotowanych do tego stoiskach, będzie również okazja do zapoznania się z ofertą jaką dysponują dla osób z niepełnosprawnościami placówki i instytucje działające Elblągu na rzecz ich i ich rodzin oraz opiekunów.

Tegoroczny Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Elblągu obchodzony jest pod nazwą „Elbląg nadaje TON” i organizowany jest przez Prezydenta Miasta Elbląga Michała Missana oraz Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych.

Program Tygodnia Osób Niepełnosprawnych

Elbląg Nadaje TON” 2024

20 maja – Urząd Miejski, Łączności 1

11:00 inauguracja obchodów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych i przekazanie klucza do bram miasta.

11:30 Przemarsz ulicami miasta spod Urzędu Miasta pod Ratusz Staromiejski.

22 maja – Biblioteka Elbląska

10:00 wernisaż prac plastycznych uczestników PSONI Koło w Elblągu pt. „Kolor Faktura Przestrzeń” inspirowanych twórczością artystów z przełomu XIX i XX wieku.

22 maja – Ratusz Staromiejski

12:00 „Co w trawie piszczy – wyzwania, potrzeby, oczekiwania” – spotkanie organizacji i instytucji przy okrągłym stole.

23 maja – Park Bażantarnia

11:00 – 14:00 Piknik integracyjny współorganizowany ze Spółdzielnią Mieszkaniową Sielanka. W programie przewidziano gry, konkursy, zabawy, biegi przełajowe, degustacje, tańce, śpiewy, ognisko i wiele innych atrakcji.

24 maja – ulice miasta

PSONI wychodzi na ulice – akcja promocyjna Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.

26 maja – Starówka, okolice Ratusza Staromiejskiego

13:00 – 17:00 Festyn integracyjno – artystyczny

Na scenie zaprezentują się dzieci i młodzież z elbląskich przedszkoli i placówek oświatowych, jak również osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy.

Na zakończenie przed wszystkimi zgromadzonymi wystąpi zespół Løster, młodzież ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz Szalone Małolaty a tuż po nich, zwyciężczyni ósmej edycji programu The Voice of Poland, Marta Gałuszewska.

Ponadto:

21 maja (wtorek)

10:00 – 12:00 Dni Otwarte ŚDS przy ul. Zamkowej, Podgórnej i Traugutta

11:00 – 15:00 Dni Otwarte w Końskim Zdrowiu

10:00 – 13:00 Dni Otwarte w ACTIV Justyna Grabowska

22 maja (środa)

10:00 – 12:00 Dni Otwarte DPS Niezapominajka oraz Dzienny Dom Senior + na Zamkowej.Print Friendly, PDF & Email