Wiceszef MZ o obowiązkowym paszporcie covidowym: Na razie pozostaje to w sferze marzeń

Wiceszef MZ o obowiązkowym paszporcie covidowym: Na razie pozostaje to w sferze marzeń
Fot. Pixabay

Bardzo intensywnie o tym myślimy, być może jakieś decyzje będą podjęte – powiedział w czwartek wiceszef MZ Waldemar Kraska, pytany o ewentualną decyzję o obowiązku posiadania certyfikatu szczepienia w miejscach publicznych. Na razie pozostaje to w sferze naszych marzeń i dyskusji – dodał.

Od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne, m.in. zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmiana limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Wiceszef MZ pytany w Programie I Polskiego Radia, co sądzi o uzależnieniu dostępu do niektórych miejsc publicznych od posiadania certyfikatu szczepienia przeciw COVID-19, stwierdził, że „każda metoda, która będzie powodowała, że pójdziemy do punktu szczepień i przyjmiemy szczepionkę jest dobra”.

– To jest czasem troszkę wymuszanie pewnych reakcji. Od początku pandemii staraliśmy się przekonywać od szczepień, ale jak pokazują statystyki, nie zawsze to działa. Bardzo mnie to dziwi – powiedział Kraska.

Wiceminister był pytany, czy można by było egzekwować w Polsce obowiązek posiadania certyfikatu szczepień w dostępności do miejsc publicznych. – W krajach Europy Zachodniej, mimo obostrzeń, także spotkało się to z dużą reakcją osób, które są temu przeciwne. Nie jest to dobry moment, kiedy ludzie wychodzą na ulicę i protestują – ocenił Kraska.

W odpowiedzi na stwierdzenie dziennikarza, że „liczba zgonów osób z COVID-19 w Hiszpanii i Portugalii jest dużo mniejsza”, wiceszef MZ powiedział: „dlatego my też bardzo intensywnie o tym myślimy, być może jakieś decyzje będą podjęte”.

Kraska dopytywany, jakie decyzje zostaną podjęte i kiedy można się ich spodziewać, odparł, że „na razie jest to w sferze naszych marzeń i dyskusji”. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email