Wiceprezes ABM: Utworzyliśmy Polską Sieć Badań Klinicznych

Wiceprezes ABM: Utworzyliśmy Polską Sieć Badań Klinicznych
Fot. Pixabay

W czwartek powstała Polska Sieć Badań Klinicznych, która składa się z dziesięciu najbardziej doświadczonych w badaniach klinicznych ośrodków – poinformował PAP zastępca prezesa ds. finansowania badań w Agencji Badań Medycznych dr Jakub Berezowski.

– Dzisiaj rozpoczyna działalność Polska Sieć Badań Klinicznych. To 10 ośrodków, które otrzymały już wcześniej środki z Agencji w ramach grantów na ujednolicanie procesów i wprowadzanie takiej samej jakości w badaniach klinicznych – wyjaśnił dr Berezowski.

– De facto to najlepsze ośrodki kliniczne w Polsce, ponieważ trzeba było wykazać się bardzo dużym doświadczeniem w prowadzeniu badań klinicznych, by otrzymać grant od Agencji Badań Medycznych – dodał.

Do Polskiej Sieci Badań Klinicznych w pierwszej kolejności przystąpiło dziesięciu beneficjentów konkursu ABM. Utworzyły one Centra Wsparcia Badań Klinicznych. Wśród nich znalazły się: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wojskowy Instytut Medyczny, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy w Gliwicach, Gdański Uniwersytet Medyczny, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reichert.

Natomiast w kolejnym etapie członkami sieci zostaną beneficjenci drugiego konkursu ABM, który trwa od początku 2021 roku i zostanie rozstrzygnięty w kwietniu.

– W ramach trwającego konkursu przewidujemy wyłonienie kolejnych pięć ośrodków, które dołączą do Sieci – powiedział Berezowski.

Wyjaśnił dalej, że celem połączenia tych ośrodków w sieć jest to, by jakość, standard procedur i badań, zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych była ujednolicona. Równocześnie podkreślił, że uruchomienie sieci zwiększy liczbę realizowanych w ośrodkach badań, a tym samym przyczyni się do większego dostępu pacjentów do innowacyjnych terapii.

Ponadto zastępca prezesa ABM powiedział, że Agencja Badań Medycznych przekazała na budowę sieci 150 mln zł. Jak dodał to dopiero pierwszy krok.

– Za chwilę pojawią się kolejne środki, które będą wspierać Sieć. Będą prowadzone działania edukacyjne, wspólna platforma cyfrowa, wspólne procesy na tej platformie, procedury, umowy, doradztwo, czy promocja Sieci, również za granicą – wyliczył obszary, na które poza samymi badaniami będą przeznaczane pieniądze.

Dodał, że takie połączenie ośrodków w sieć będzie także dobrym rozwiązaniem pod względem pozyskiwania środków od sponsorów.

– W tym momencie będą oni mieli do czynienia nie z pojedynczymi ośrodkami, ale z całą siecią, w której poszczególne ośrodki będą współpracować. Powstanie efekt synergii – powiedział.

Zauważył też, że utworzenie krajowej sieci ośrodków badań klinicznych nie jest nową inicjatywą. Taki model istnieje w krajach Europy Zachodniej np. Hiszpanii czy Danii. Dodał, że te ośrodki, które wejdą do sieci będą audytowane. – Co roku certyfikat ich jakości będzie potwierdzany – podsumował. (PAP)

Klaudia Torchała / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email