Wiceminister zdrowia: Realnym terminem szczepień dzieci poniżej 12 lat jest połowa grudnia

Wiceminister zdrowia: Realnym terminem szczepień dzieci poniżej 12 lat jest połowa grudnia
Fot. Pixabay

Realnie szczepienie dzieci poniżej 12. roku życia powinno rozpocząć się w połowie grudnia – powiedziała w środę podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister zdrowa Anna Goławska.

– Jeśli chodzi o badanie szczepionki dla dzieci od 5. roku życia, to badania zostały zakończone. EMA (Europejska Agencja Leków – PAP) od połowy października weryfikuje te wyniki badań i planowane dopuszczenie jest na połowę grudnia – powiedziała wiceminister.

Goławska dodała, że firma Pfizer zadeklarowała pierwszą partię szczepionek w grudniu.

– Dzisiaj dostaliśmy od firmy Pfizer wstępną deklarację, że już w grudniu pierwsza partia szczepionek powinna pojawić się w Polsce. Także druga połowa grudnia to jest ten realny termin, kiedy zaczniemy szczepić młodsze dzieci – dodała.

Uczestniczący w spotkaniu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk zaznaczył jednak, że takiej decyzji jeszcze nie ma.

Obecnie w Polsce szczepienie mogą przyjąć dzieci powyżej 12 lat. Otrzymują dwudawkową szczepionką Comirnaty firmy Pfizer albo szczepionką Spikevax Moderny. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email