Wiceminister zdrowia: Najmniej osób zaszczepionych w woj. podkarpackim, podlaskim i lubelskim

Wiceminister zdrowia: Najmniej osób zaszczepionych w woj. podkarpackim, podlaskim i lubelskim
Fot. Sejm RP / Twitter

Najwięcej osób w pełni zaszczepionych – powyżej 52 proc. jest w woj. mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim; najmniej w woj, podkarpackim – 36,7 proc.; podlaskim – 40,4 proc.; lubelskim – 42,7 proc. – mówiła w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Goławska przedstawiła w Sejmie informację na temat organizacji Narodowego Programu Szczepień przy zwiększonej liczbie dostaw szczepionek oraz informacji na temat zutylizowanych dawek. Wniosek o przedstawienie tej informacji złożyło koło Polska 2050.

Wiceszefowa resortu zdrowia mówiła, że w środę badania potwierdziły 767 nowych zakażeń koronawirusem, a to o ponad 200 nowych przypadków więcej niż we wtorek. – Zbliżamy się szybkimi krokami do tysiąca chorych na dobę, więc widzimy jak ważne jest to, aby korzystać ze szczepień i jak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób zaszczepiło się – podkreśliła.

Przekazała, że od początku akcji szczepień spośród wszystkich osób zakażonych jedynie 0,8 proc. to osoby, które zostały w pełni zaszczepione.

Goławska przekazała, że według danych ze środy, w województwie lubelskim jest najwięcej osób zakażonych, a jest to jednocześnie województwo o najmniejszej liczbie osób zaszczepionych.

Wiceminister zdrowia mówiła, że Polska zakupiła łącznie ponad 99 mln dawek szczepionek, a dotychczas do Polski dostarczono prawie 60 mln dawek. Dodała, że do tej pory podano ponad 36,77 mln dawek szczepionki.

– Z czego pełne zaszczepienie przyjęło 19,1 mln osób, co stanowi prawie 50 proc. populacji – przekazała Goławska.

Poinformowała, że najwięcej osób w pełni zaszczepionych – powyżej 52 proc. jest w województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim. Najmniej pełnych dawek przyjęto w województwie podkarpackim – 36,7 proc.; podlaskim – 40,36 proc.; lubelskim – 42,68 proc.

Goławska przyznała, że aktualnie liczba osób chętnych do szczepienia spada. – Prośba do wszystkich, którzy jeszcze nie przyjęli szczepienia, aby udali się do najbliższego punktu szczepień. Dzisiaj można zrealizować szczepienie bez umawiania się, można skorzystać w dowolnym punkcie, przyjąć szczepionkę, można skorzystać ze szczepień organizowanych w aptekach, podczas różnych eventów – zaznaczyła Goławska.

Podkreśliła, że Polska zaangażowała się w pomoc innym krajom w walce z koronawirusem i do tej pory przekazała około 7 mln dawek szczepionki m.in. do Tajwanu, Australii, Kenii, Norwegii, czy Hiszpanii.

– Jeśli chodzi o utracone dawki to, na 13 września utracono 433 tys. 20 dawek szczepionek, tj. niecały 1 proc. dostarczonych do Polski szczepionek. Przy czym najczęstszym (powodem) utraty dawek jest niewystarczająca liczba pacjentów. Po prostu niektórzy pacjenci zapisują się i nie docierają do punktu szczepień – powiedziała Goławska.

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się od 27 grudnia ub. roku. (PAP)

Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email