WHO: Omikron wykryty już w 57 państwach na świecie

WHO: Omikron wykryty już w 57 państwach na świecie
Fot. Martin Lopez / Pexels

Wariant koronawirusa Omikron wykryto już w 57 państwach na świecie – poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Przypadki nowej mutacji zdiagnozowano m.in w Czechach i Niemczech – wynika z gromadzącej dane o genomie SARS-CoV-2 bazy GISAID, na którą powołuje się WHO.

Tego samego dnia główna agencja zdrowia ONZ informowała także o rosnącej liczbie nowych przypadków COVID-19 w południowej Afryce, m.in. w Zimbabwe.

WHO w cotygodniowym raporcie opublikowanym w środę przekazała, że wciąż potrzeba więcej danych na temat Omikrona, by dokładnie ocenić zagrożenie tego wariantu oraz to, czy jego mutacje wpływają na osłabienie odporności nabytej poprzez szczepienia.

– Nawet jeżeli poziom zagrożenia (nowego wariantu) jest taki sam lub niższy od Delty, to należy się spodziewać wzrostu liczby hospitalizacji wraz ze wzrostem zakażeń (…) – napisano w raporcie.

Omikron to piąty wariant SARS-CoV-2 uznany przez WHO jako budzący obawy (ang. variant of concern – VOC). Pozostałe cztery, to: Alfa (po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii), Beta (po raz pierwszy wykryty w RPA), Gamma (po raz pierwszy wykryty w Brazylii) i Delta (po raz pierwszy wykryty Indiach). (PAP)

Print Friendly, PDF & Email