WHO: Nie wystarczy objąć kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa

WHO: Nie wystarczy objąć kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa
Fot. Pixabay

Nie wystarczy objąć całego kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa – oświadczył w niedzielę ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Mike Ryan. Należy testować wszystkie podejrzane przypadki, by uniknąć odrodzenia się wirusa – dodał.

– Powinniśmy skupić się na znajdowaniu chorych i zakażonych oraz na izolowaniu ich, na znajdowaniu ludzi, z którymi się kontaktowali i izolowaniu ich – powiedział Ryan w wywiadzie dla BBC.

– Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie zastosujemy teraz silnych środków ochrony zdrowia publicznego, to choroba powróci, gdy ograniczenia ruchu i kwarantanny zostaną zniesione – zaznaczył.

Znaczna część krajów europejskich i Stany Zjednoczone podążyły za Chinami i innymi krajami azjatyckimi i wprowadziły drastyczne ograniczenia w walce z nowym koronawirusem, m.in. zamykając szkoły, bary i restauracje oraz zalecając pracę z domu.

Ryan podkreślił, że Chiny, Singapur i Korea Południowa, które połączyły ograniczenia w ruchu obywateli z testowaniem każdego podejrzanego przypadku, powinny być wzorem postępowania dla Europy, która według WHO zastąpiła Azję w roli epicentrum pandemii.

Źródło: PAP
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email