WHO: Liczba infekcji koronawirusem na świecie wzrosła o 55 proc. Zgony na stabilnym poziomie

WHO: Liczba infekcji koronawirusem na świecie wzrosła o 55 proc. Zgony na stabilnym poziomie
Fot. Pixabay

Liczba zakażeń koronawirusem na świecie w ubiegłym tygodniu wzrosła o 55 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Liczba zgonów na COVID-19 pozostała jednak na podobnym poziomie – informuje WHO. Dominującym wariantem SARS-CoV-2 pozostaje Omikron.

Między 3 a 9 stycznia na całym świecie zdiagnozowano ponad 15 mln infekcji koronawirusem, zmarło też ponad 43 tys. zakażonych osób – przekazała WHO w opublikowanym we wtorek wieczorem, cotygodniowym raporcie. Poprzednie zestawienie tej organizacji, obejmujące tydzień na przełomie 2021 i 2022 roku, informowało o 9,5 mln zakażeń.

Wzrost liczby infekcji odnotowano we wszystkich regionach świata oprócz Afryki, w której było ich o 11 proc. mniej niż dwa tygodnie temu. Eksperci uważają, że na tym kontynencie fala zakażeń wywoływanych przez Omikron osiągnęła już szczyt – pisze agencja AP. Wariant Omikron został po raz pierwszy opisany pod koniec listopada 2021 r. w południowej Afryce i wywołał gwałtowny wzrost infekcji w tym regionie.

Naukowcy w USA i Wielkiej Brytanii również informują o wczesnych oznakach szczytu infekcji Omikronem w tych krajach, ale wciąż nie są pewni, jak może wyglądać kolejny etap pandemii – dodaje AP. W raporcie WHO zaznaczono, że liczba zakażeń w obu Amerykach była w ubiegłym tygodniu najwyższa od początku pandemii.

Największy wzrost zachorowań zaobserwowano w Azji Południowo-Wschodniej. W ciągu tygodnia liczba infekcji zwiększyła się tam o ponad 400 proc. W obu Amerykach ten wskaźnik wyniósł 78 proc., w Europie – 31 proc.

Tygodniowa liczba zgonów na COVID-19 w skali całego świata pozostała na podobnym poziomie. Wyraźnie wzrosła liczba zgonów w Afryce (o 84 proc.) i Amerykach (o 26 proc.), w pozostałych regionach świata nieznacznie spadła – informuje WHO.

Według największej bazy zbierającej informacje o zsekwencjonowanych próbkach wirusa z całego świata, 59 proc. infekcji jest obecnie wywoływanych przez wariant Omikron. Wiele badań pokazuje, że ta odmiana SARS-CoV-2 jest o wiele bardziej zakaźna, ale mniej dotkliwa niż poprzednie warianty – przypomina AP.

Od początku pandemii COVID-19 na całym świecie odnotowano 308 mln infekcji koronawirusem; ponad 5,4 mln zakażonych zmarło – informuje WHO. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email