Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie koło w Elblągu po raz trzeci zorganizowało Bal Dorosłości dla uczniów i wychowanków placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie, którzy w ostatnim czasie skończyli 18 lat.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Spotkanie organizowane jest co kilka lat, a po raz pierwszy balowano w 2015 roku.
– Jest to takie symboliczne przejście w dorosłość, które jest dla nas bardzo, bardzo, bardzo ważne ze względu na to, że często osoby z niepełnosprawnościami postrzegane są jako wieczne dzieci. Natomiast my bardzo chcemy, żeby oni mieli możliwość bycia tymi dorosłymi – podkreśla Michalina Dulny, z-ca dyrektora niepublicznych placówek oświatowych PSONI koło Elbląg. – W naszych placówkach wdrażamy to, że mają oni różnego rodzaju prawa i obowiązki oczywiście też, które wynikają z tego, że jest się dorosłym. Takie symboliczne przejście przez łuk, otrzymanie statuetki, dają też taką pewność, że to się zadziało, że to nie są już tylko nasze słowa, ale jakiś taki konkret, który dla nich jest potrzebny. Po poprzednich balach było tak, że uczniowie domagali się, żeby już do nich mówić na „pan”, „pani”, bez żadnych zdrobnień czy po imieniu i po dzisiejszym wydarzeniu też pewnie tak będzie – dodaje.
Podczas balu w restauracji Wiktoria było wiele podziękowań i wzruszeń. Każdy z wchodzących w dorosłość otrzymał statuetkę i kwiatka, a całe wydarzenie rozpoczęło się polonezem, który króluje na balach studniówkowych.
– Wiedzieliśmy, że nasi uczniowie nie będą mieli studniówki. Myśleliśmy, żeby zrobić to jako bal absolwenta, ale też nie każdy absolwentem w tym momencie jest, a dla nas ważniejsza była ta dorosłość i praca nad nią, nie tylko z uczniami, ale też z rodzicami, którzy również biorą udział w tym balu, by zobaczyć swoje dziecko w innej roli – ubranego w garnitur czy sukienkę młodego człowieka, który wraz z partnerem tańczy poloneza – zaznacza Michalina Dulny.
Wraz z uczniami poloneza zatańczyli pracownicy PSONI. W wiek dorosłości weszło dziś trzynaście osób. Przedstawiciele Stowarzyszenia podkreślają, że chcą, by tego typu impreza odbywała się co trzy-cztery lata.
PSONI koło w Elblągu prowadzi aktualnie sześć placówek – od dziecka do dorosłego. Wszystkie placówki Stowarzyszenia codziennie odwiedzane są przez 140 uczestników.