Węgry: Wzrost liczby zakażeń koronawirusem i zgonów na COVID-19

Węgry: Wzrost liczby zakażeń koronawirusem i zgonów na COVID-19
Fot. Martin Lopez / Pexels

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem i zgonów na COVID-19 zanotowano kolejny tydzień z rzędu na Węgrzech: w ostatni weekend stwierdzono 1183 nowe zakażenia i zmarło 20 chorych – wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Liczba aktywnych infekcji wzrosła do 7923, coraz więcej osób chorych na COVID-19 wymaga też hospitalizacji – 478 – i oddycha przy pomocy respiratora – 71.

Na Węgrzech zaszczepiło się dotąd przeciwko koronawirusowi jedną dawką 5 mln 880 tys., zaś obiema 5 mln 630 tys. Oznacza to, że w pełni zaszczepionych jest obecnie ponad 68 proc. ludności kraju.

Mimo apeli władz odsetek ten od wielu tygodni rośnie tylko minimalnie. Premier Viktor Orban powiedział w ubiegły piątek, że władze nie mogą wprowadzić obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19, bo mieszkańcy tego nie zaakceptują.

Dodał, że obowiązkowe szczepienie można wprowadzić w niektórych sferach, na przykład w służbie zdrowia. Trwają też dyskusje na temat tego, czy umożliwić pracodawcom zobowiązywanie pracowników do szczepienia. Zastrzegł jednak: „Jest co do tego poważny spór, teraz go nie zamkniemy”.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email