Węgry wydłużają okres do podania drugiej dawki szczepienia

Węgry wydłużają okres do podania drugiej dawki szczepienia
Fot. Pixabay

Władze węgierskie wydłużyły od poniedziałku przerwę między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi. Naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller powiedziała, że celem jest zaszczepienie jak największej liczby osób co najmniej jedną dawką.

– Ta nowa strategia jest potrzebna, by jak największa część ludności szybko otrzymała co najmniej pierwszą dawkę – powiedziała Mueller, podkreślając, że już pierwsza dawka zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby czy zgonu na COVID-19.

Osoby szczepione pierwszą dawką preparatu Pfizera od poniedziałku będą otrzymywać drugą dawkę po 35 dniach zamiast jak dotychczas po 25, zaś w przypadku szczepionki AstraZeneca przerwa wydłuży się do 12 tygodni.

Mueller powiedziała, że Węgry czekają trudne tygodnie, gdyż w kraju rośnie nie tylko liczba nowych zakażeń koronawirusem, ale także ciężkich przypadków COVID-19. Według niej, jeśli liczby nadal będą tak rosnąć, może być konieczne wprowadzenie dalszych ograniczeń. Nie podała jednak szczegółów.

Przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem Robert Kiss podał w poniedziałek, że zostaną nieco zaostrzone zasady wjazdu do kraju. Odtąd także Węgrzy wracający z podróży służbowej z krajów spoza UE oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu będą musieli poddać się kwarantannie.

W ciągu ostatniej doby zmarło na Węgrzech 84 chorych na COVID-19, co podniosło łączną liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby w kraju do 15 058. Kolejny dzień z rzędu zanotowano ponad 4 tys. nowych infekcji – tym razem 4 326. W sumie od początku pandemii w kraju wykryto prawie 433 tys. zakażeń koronawirusem.

Na Węgrzech trwa trzecia fala epidemii i rośnie liczba aktywnych infekcji. Obecnie jest ich prawie 95 tysięcy. Opieki szpitalnej wymaga prawie 5 700 osób, z czego 537 oddycha przy pomocy respiratora.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email