Węgry: Najwyższa liczba nowych zakażeń koronawirusem od końca marca

Węgry: Najwyższa liczba nowych zakażeń koronawirusem od końca marca
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

Węgry zanotowały w ciągu ostatniej doby najwyższą liczbę nowych zakażeń koronawirusem od końca marca, czyli szczytu trzeciej fali pandemii: aż 10 265 – wynika z danych opublikowanych w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Liczba aktywnych zakażeń przekroczyła 115 tysięcy, przy czym 5 852 chorych na COVID-19 wymaga opieki szpitalnej.

W ciągu ostatniej doby zmarło 178 chorych na COVID-19, podnosząc liczbę śmiertelnych ofiar tej choroby na Węgrzech od początku pandemii do ponad 32 tysięcy.

Nieco wzrosła liczba osób zaszczepionych: pierwszą dawkę przyjęło już 6 mln 8 tys. osób, drugą 5 mln 781 tys., zaś trzecią 1 mln 668 tys.

W celu zwiększenia liczby zaszczepionych władze ogłosiły w bieżącym tygodniu Tydzień Szczepień. W tym czasie mieszkańcy mogą się zgłaszać na szczepienie bez rejestracji i rezerwowania terminu. Władze podkreślają przy tym, że trzecia dawka jest zalecana wszystkim osobom, które otrzymały drugą dawką dawniej niż 4 miesiące temu.

Od początku listopada na Węgrzech przywrócono obowiązek noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego oraz w urzędach.

Pracodawcy mają przy tym prawo zobowiązać pracowników do zaszczepienia się przeciw COVID-19. W instytucjach państwowych takie szczepienie jest oczekiwane, zaś w instytucjach samorządowych decyzję w tej sprawie podejmują burmistrzowie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email