Węgry: Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od początku pandemii

Węgry: Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od początku pandemii
Fot. Pixabay

Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od wybuchu pandemii, 6518, zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech – wynika z danych opublikowanych we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii. Śmiertelność jest niższa niż podczas trzeciej fali.

Liczba aktywnych infekcji wzrosła do prawie 148 tysięcy, przy czym opieki szpitalnej wymaga 6 830 osób. Według oficjalnych danych 80 proc. osób z COVID-19 przebywających w szpitalach jest niezaszczepionych.

W ciągu ostatniej doby zmarło 171 chorych na COVID-19. To mniej niż w szczycie trzeciej fali pandemii, kiedy zdarzył się dzień, gdy umarło ponad 300 osób.

W poniedziałek rozpoczął się na Węgrzech Tydzień Szczepień, podczas którego można się zaszczepić przeciw koronawirusowi bez rejestracji i rezerwacji terminu. W pierwszym dniu zaszczepiono prawie 131 tysięcy osób, przy czym zdecydowana większość z nich przyjęła trzecią dawkę.

Na Węgrzech do tej pory dwoma dawkami zaszczepiło się przeciw koronawirusowi prawie 5 mln 802 tys. osób. Oznacza to, że odsetek osób w pełni zaszczepionych nadal nie przekracza 60 proc. Trzecią dawkę przyjęło dotąd milion 940 tys. osób.

Tydzień temu władze zaostrzyły przepisy przeciwepidemiczne, wprowadzając obowiązek noszenia maseczek ochronnych nie tylko w środkach transportu publicznego, ale też w takich pomieszczeniach zamkniętych jak sklepy, kina czy muzea. W klubach fitness, na pływalniach i w ośrodkach termalnych maseczki muszą nosić pracownicy. W szkołach, przedszkolach i na uczelniach zasady w tej sferze określają dyrektorzy placówek.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email