Węgry: 858 nowych zakażeń koronawirusem. 10 chorych na COVID-19 zmarło

Węgry: 858 nowych zakażeń koronawirusem. 10 chorych na COVID-19 zmarło
Fot. Pixabay

W ciągu ostatniej doby na Węgrzech wykryto 858 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło też dziesięcioro chorych na COVID-19 – poinformowano w niedzielę na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono w sumie 30 575 zakażeń, 822 chorych na COVID-19 zmarło. 7470 osób wyzdrowiało.

Utrzymuje się rekordowo wysoka liczba aktywnych infekcji – jest ich 22 081. 685 chorych na COVID-19 wymaga opieki szpitalnej, z czego 42 oddycha przy pomocy respiratora.

Na Węgrzech trwa druga, ostrzejsza od pierwszej fala epidemii koronawirusa. W piątek zanotowano najwyższy dzienny przyrost zakażeń od początku pandemii – o 1322.

Premier Viktor Orban powiedział w niedzielę z Radiu Kossuth, że przed Węgrami trudny okres, bo „mamy już dość tego wirusa, ale on nie ma dość nas”. Zapewnił jednak: „Dotrzymujemy mu kroku”.

W środę rząd Węgier przedłużył o kolejny miesiąc obostrzenia na granicach wprowadzone 1 września. Zgodnie z nimi obywatele innych państw nie mają wstępu na terytorium Węgier, choć od zasady tej przewidziano wyjątki, takie jak podróż biznesowa, konwój wojskowy lub humanitarny oraz wjazd obywateli państw sąsiednich w pasie 30 km od granicy najwyżej na 24 godziny. Policja może też udzielić cudzoziemcom zezwolenia na wjazd, jeśli dowiodą, że celem wizyty jest np. postępowanie sądowe, zabieg medyczny, studia, udział w takich wydarzeniach rodzinnych jak ślub czy pogrzeb, a także międzynarodowe wydarzenie sportowe lub kulturalne. Jeśli jednak badanie na granicy wykaże podejrzenie zakażenia koronawirusem, wjazd nie jest możliwy.

Węgrzy i członkowie ich rodzin muszą przejść badanie na granicy i udać się na 10-dniową kwarantannę. Jeśli podczas badania nie wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, wjeżdżający może się ubiegać o zgodę na poddanie się dwóm testom, które w razie wyniku negatywnego zwolnią go z kwarantanny.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email