Węgry: 4-osobowa niezaszczepiona rodzina trafiła pod respiratory z COVID-19, jedna osoba zmarła

Węgry: 4-osobowa niezaszczepiona rodzina trafiła pod respiratory z COVID-19, jedna osoba zmarła
Fot. Pixabay

Czteroosobowa rodzina z Budapesztu trafiła do szpitala z COVID-19 w ciężkim stanie. Wszystkich podłączono do respiratorów, ale ojciec zmarł. Jak poinformował we wtorek dziennik „Blikk”, mieli fałszywe zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw koronawirusowi.

Członkowie rodziny – rodzice i dwójka dzieci w wieku szkolnym – zachorowali na COVID-19 i w krótkim czasie wszyscy trafili na szpitalny oddział intensywnej opieki medycznej. Ojca nie udało się uratować, a matka nadal walczy o życie. Także młodsze dziecko jest w stanie zagrażającym życiu.

– W tle rysuje się bardzo smutna, a zarazem pouczająca historia. Jak się dowiedzieliśmy, żaden członek rodziny nie zaszczepił się, ale potrzebowali zaświadczenia o zaszczepieniu, bo często podróżowali za granicę – napisał „Blikk”.

Lekarze zawiadomili o tym przypadku władze, bo zaświadczenia o zaszczepieniu, które mieli chorzy, wydały im się podejrzane. Bada je teraz policja.

Według dziennika popyt na fałszywe zaświadczenia o szczepieniu jest coraz większy i policja prowadzi już śledztwo w 17 sprawach, gdzie lekarze i pielęgniarki współpracowali przy wystawianiu fałszywych zaświadczeń.

Na Węgrzech w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi jest około 60 proc. ludności – według wtorkowych danych ponad 6 mln osób. Trwa także aplikowanie trzeciej dawki, którą otrzymało już 1,6 mln osób.

W kraju trwa obecnie 4. fala pandemii i liczba zgonów na COVID-19 oraz zakażeń gwałtownie rośnie. W ciągu ostatniej dobry stwierdzono 5 323 nowe infekcje i zmarło 165 chorych na COVID-19. Liczba aktywnych zakażeń koronawirusem wzrosła do prawie 107 tys.

Władze ogłosiły od poniedziałku tydzień szczepień, co oznacza, że do końca tygodnia na szczepienie można się zgłaszać bez uprzedniego zapisu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email