We Wrocławiu ruszyła kampania poświęcona otępieniom

We Wrocławiu ruszyła kampania poświęcona otępieniom
Fot. pixabay.com

Dobre życie z otępieniem jest możliwe. Pod takim właśnie hasłem ruszyła nowa kampania społeczna „Razem przed siebie”, w ramach której zaplanowano szereg wydarzeń skierowanych do chorych i ich opiekunów. Głównym jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat otępień oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji osób z otępieniem i ich bliskich.

Dzień inauguracji nie został wybrany przypadkowo. Właśnie 21 września przypada światowy Dzień Choroby Alzheimera. Kampania powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii.

1 października br przy ulicy Oławskiej we Wrocławiu stanie autobus, w którym będzie można wykonać badanie przesiewowe. Badanie takie trwa kilkanaście minut i polega na wykonaniu kilku zadań na papierowym arkuszu. Nie będzie wymagało wcześniejszej rejestracji i wykonane zostanie bezpłatnie. Pozwoli ono sprawdzić, czy konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku zaburzeń poznawczych.

Oprac. AG
Źródło: uwm.edu.pl
Print Friendly, PDF & Email