„Wczoraj i dziś najważniejsze było i jest dziecko”

Fot. Mateusz Misztal

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu obchodził jubileusz 65-lecia istnienia placówki. Uroczystą galę uświetnił występ dzieci i nauczycieli, nie brakowało gości i życzeń.

Spotkanie w Ratuszu Staromiejskim rozpczęło się o godzinie 10:00. Na początku głos zabrały dzieci oraz nauczyciele placówki. Krótki występ artystyczny był znakomitym sposobem na wyrażenie „korczakowskiego” przesłania.

– Korczak dostrzegał w dziecku człowieka, który ma prawo do popełniania błędów, do doświadczenia, do gorszego samopoczucia, wyrażania myśli, poglądów. Jego wciąż aktualna koncepcja wychowawcza jest dla nas źródłem inspiracji a wyjątkowe podejście stanowi fundament pracy pedagogiczno-wychowawczej – mówiła podczas swojego wystąpienia Krystyna Miezio, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu. – Jubileusz 65-lecia uświadamia nam z całą mocą, że czas odmierzany latami szkolnymi, łączy w przyjaźni byłych i obecnych nauczycieli, dzieci, uczniów, wychowanków oraz rodziców, stanowiąc o bogactwie naszej placówki. Czasy, w których swoją działalność rozpoczynał Ośrodek bardzo różniły się od dnia dzisiejszego. Mimo to, zarówno „wczoraj”, jak i „dzisiaj”, w najważniejszym aspekcie są takie same: w centrum zainteresowań było i jest dziecko, jego potrzeby, zainteresowania i rozwój.

Później głos zabrali zaproszeni na uroczystość goście. Padło wiele pięknych słów i życzeń, wśród których królowało jedno: by Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczyn nr 2 nie przestawał się rozwijać i troszczyć o dzieci z niepełnosprawnościami.

– 65 lat to jest taki wiek, w którym niektórzy odchodzą na emeryturę, a Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ma się świetnie – zaznaczył prezydent Elbląga Witold Wróblewski. – Chcę za te 65 lat serdecznie podziękować i te podziękowania przekazuję na ręce pani dyrektor. Przedstawiła pani w swoim wystąpieniu całą historię placówki. Widzieliśmy, ile osób było w jej tworzenie i rozwijanie zaangażowanych, ile zadań, ile przedsięwzięć i ile pracy zostało przez was włożone, o czym świadczą wszystkie wyróżnienia certyfikaty i nagrody – dodał.

Placówka powstała w 1954 roku. Pierwszym jej dyrektorem był Józef Duszyński. W 1955 roku zastąpiła go Józefa Oczesalska. W tym samym roku nastąpiła jeszcze jedna zmiana – stery w placówce przejęła bowiem Maria Kaczmarek. W 1970 roku przez kolejne 22 lata placówką kierował Józef Kozłowski. Później Ośrodkiem zarządzał Marek Burkhardt. Od 2003 roku dyrektorem SOSW nr 2 jest Krystyna Miezio.

– Czterdzieści lat temu wybraliście patrona, jakm jest Janusz Korczak, wytyczając sobie drogę, misję, jaką chcecie po „korczakowsku” realizować. To są piękne jubileusze, ale one miną jutro, a wasza praca będzie trwała. Dziękuję wszystkim, którzy do tej pory realizowali te piękne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami – mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miasta. – Pozwólcie państwo, że wyrażę swoje uznanie dla dzieci i nauczycieli za ich występ. Pokazaliście w nim to, co jest najważniejsze, to jakie działania podejmujecie. Za te wzruszenia i emocje pięknie dziękuję – dodał.

– Jesteśmy dziś razem. Wielkopolska, Dolny Śląsk, Śląsk, Mazowsze, to my, wszyscy „korczakowcy” z całej Polski, przyjechaliśmy, by dziś wyrazić wielkie podziękowania za waszą pracę – zaznaczyła Barbara Sochal, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. – To właśnie z tej placówki rozchodzą się takie dobre prądy na całą północ naszego kraju i na całą Polskę.

Mijający tydzień dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 jest wyjątkowy. W środę uroczyście otwarto mieszczący się na terenie placówki plac zabaw „Konik polny” (więcej o tym TUTAJ), a wczoraj odbyła się konferencja pt. „Rodzic, opiekun, nauczyciel Rzecznikiem Praw Dziecka”. Jednym z prelegentów był były Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak (więcej TUTAJ).

Print Friendly, PDF & Email