Warsztaty z osobami niewidomymi na Uniwersytecie Szczecińskim

Warsztaty z osobami niewidomymi na Uniwersytecie Szczecińskim
Fot. Pexels

Studenci w zaciemnionych goglach i osoby niewidome wzięły udział w warsztatach mających zwrócić uwagę na problemy osób z dysfunkcją wzroku i podnieść poziom wiedzy o niepełnosprawności.

Studenci wspólnie z osobami niewidzącymi i z ich opiekunami wzięli w piątek udział w warsztatach „Niewidomi w kuchni i od kuchni”. W ramach spotkania mieli za zadanie zrobić zakupy spożywcze i przygotować z nich posiłek. Studenci dodatkowo wszystkie czynności wykonywali w zaciemnionych goglach.

– Nie jest to takie proste jak się wydaje. Pierwsze wrażenie to szok, niby znam okolicę, a jednak nie wiedziałam, gdzie się znajduję – powiedziała studentka Uniwersytetu Szczecińskiego Aleksandra Majewska.

Celem projektu realizowanego przez Koło Naukowe Slawistów Uniwersytetu Szczecińskiego jest podniesienie poziomu wiedzy o niepełnosprawności i uwrażliwienie młodych ludzi na problemy osób niewidomych.

– Istotą jest pokazanie, jak można żyć w ciemności i dawać radę. Trzeba zrozumieć osoby niewidome, uwrażliwić się i pomagać, np. przy przejściu przez ulicę – powiedziała prof. Ewa Komorowska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

– To dobre doświadczenie dla studentów, dlatego cykl będziemy kontynuować. Chcemy rozmawiać o tym, jak to jest być niepełnosprawnym. Mamy takie osoby na wydziale i trzeba zwracać na to uwagę młodych ludzi, że takie jest życie – dodała Komorowska.

Spotkanie podsumowujące projekt wraz z prelekcją na temat sytuacji osób z dysfunkcją wzroku zaplanowane jest na 12 maja. (PAP)

Małgorzata Miszczuk / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email