Warsztaty, wernisaż i koncert Marcina Spennera – za nami pierwszy dzień MSA

W Elblągu rozpoczęły się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Pierwszego dnia przeprowadzono warsztaty, podczas których uczestnicy MSA tworzyli unikatowe breloki i autorskie gadżety. Można było też uczestniczyć w warsztatach Capoeiry. Wieczorem było muzycznie za sprawą Marcina Spennera.

– Tworzyliśmy dziś breloczki z użyciem folii termokurczliwej. To jest taka folia, która pod wpływem wysokiej temperatury kurczy się i grubieje, a kolory, których wcześniej użyliśmy, intensyfikują się – mówi Anna Dukszta, instruktor rękodzieła. – W zajęciach uczestniczyło 15  osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Była to grupa z Kaliningradu.

W innej z sal CSE Światowid odbyły się warsztaty Capoeiry. Jest to brazylijska sztuka walki, której formy są rytmiczne i akrobatyczne.

Uczestnicy MSA mieli także okazję do stworzenia gadżetów, tj. magnesów i przypinek.

– To o tyle ciekawe, że każdy robi swoją autorską. Jest to rysunek, napis lub słowo, które akurat znaczy coś dla danej osoby. Wszystko wycinamy ręcznie i powstaje gotowy produkt, ale z takim własnym, oryginalnym wkładem – mówi Paula Załuska, młodszy specjalista ds. edukacji kulturalnej w CSE Światowid. – Są to przyjemne zajęcia, wychodzimy z pamiątką, którą możemy sobie gdzieś przyczepić i będzie ona przypominała między innymi o tegorocznym MSA. Celowo nie narzucamy konkretnego zagadnienia, czy tematu, każdy rysuje to, co chce. Uczestników zajęć ogranicza tylko wyobraźnia – dodaje.

Zajęcia prowadzone dziś w CSE Światowid miały za zadanie integrować wzajemnie poszczególne grupy, które jutro zaprezentują swoje zdolności aktorskie.

– Te dzisiejsze zajęcia są takim elementem uzupełniającym. Bardzo ważne jest dla nas to, że możemy brać udział w przeglądach teatralnych. Fundacja „Sprawni Inaczej” z Gdańska już od 10 lat taki teatr prowadzi. Mamy już za sobą spektakle i nagrody – mówi Justyna Rogińska, prezes zarządu Fundacji „Sprawni Inaczej” i manager zespołu „A może…”. – Jeżeli jest taki opiekun jak grupa z CSE Światowid, która pozwala prezentować naszą twórczość i jeszcze dodatkowo organizuje takie warsztaty, jak te dzisiejsze, to jest to olbrzymia wartość dodana. Jesteśmy tu po raz drugi. W Elblągu na MSA po raz pierwszy gościliśmy w poprzednim roku. Z dużą przyjemnością tu przyjeżdżamy. Osobom z niepełnosprawnościami bardzo się tu podoba, dobrze się tu czują i dodatkowo nie mamy daleko – dodaje.

Wystawy i koncert

Po zakończeniu warsztatów na uczestników czekał koncert Ani Brody, która przeniosła zgromadzonych w świat melodii płynącej z cymbał. Publiczność żywiołowo reagowała a niektórzy wręcz wyrywali się do tańca. Występ ten był doskonałym preludium do tego, co miało wydarzyć się na zakończenie dnia – koncertu Marcina Spennera. Zanim jednak wszyscy zebrali się w dużej sali kina Światowid i wysłuchali nastrojowych ballad i gitarowych rytmów. Wśród nich znalazły się zarówno autorskie teksty jak i covery.

Zanim jednak do tego doszło, otwarto wystawy prac zagranicznych artystów: duńskiego fotografa Carstena Egevanga oraz estońskich ilustratorów.  Na jednej znalazły się niezwykłe zdjęcia z Grenlandii a na drugiej szereg prac ilustracji książkowej, pod wspólnym tytułem „Od morza do gór”. Każdy z uczestników tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych mógł też samodzielnie wyrazić swoje emocje w artystyczny sposób. Wystarczyło, że na specjalnie do tego naszykowanych miejscach wyrazi w sposób pisemny lub obrazkowy swoje emocje. Uczestników nie trzeba było zachęcać do aktywności, sami ruszyli po mazaki, długopisy, kredki i zabrali się za tworzenie.

A drugiego dnia…

Piątek (22 listopada) będzie wypełniony spektaklami teatralnymi: „Dopóki Walczysz, Jesteś Zwycięzcą” teatru „Recepta”, „Jedziemy na teatry” zespołu „A może…”. W tym dniu organizatorzy zaplanowali także spektakl zespołu Viltis pochodzącego z Litwy pt. „Butterfly”, a także przedstawienie Książkowego Teatru Cieni i kilka innych atrakcji, do zapoznania się z którymi zachęcamy.

PROGRAM:

22 listopada 2019, piątek

10.00- 13.00 Prezentacje artystyczne/ Duża Sala Kina Światowid

10.00 Spektakl „Dopóki walczysz Jesteś Zwycięzcą”/ Teatr „Recepta”

10.45 Spektakl „Jedziemy na teatry”/ Zespół „A może…”

11.20 Spektakl „Butterfly”/ Viltis/ Litwa

11.55 Książkowy Teatr Cieni

12.00 „Klaipėdos lakštutės breiko šokėjai“/ Litwa

12.15 Etiuda filmowa „Ja i Ty – rodzi MY”/ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu

12.40 Spektakl / Danko Kaliningrad

15.00-17.00 Blok warsztatowy / pracownie artystyczne CSE „Światowid”
Improwizacja w ruchu
Mapa marzeń
Capoeira

16.00 Spotkanie panelowe (Finlandia, Słowacja, Litwa, Polska)

18.30-20.30 Wieczór integracyjny, występ zespołu „Szwagry” WTZ przy Stowarzyszeniu „Tacy sami”/ dla uczestników MSA

23 listopada 2019, sobota

10.30-13.00 „Strefa twórczości”, happening plastyczny

13.00 Spektakl „ESCAPE WORD”/ Grupa FreeDOM
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

14.30 Filmy dokumentalne

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszego dnia Międzynarodowych Spotkań Europejskich. Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj naszą fotorelację.

Print Friendly, PDF & Email