Warsztaty edukacyjne dla osób chorych onkologicznie

Warsztaty edukacyjne dla osób chorych onkologicznie
Fot. materiały promocyjne

„Wszystko o leczeniu i zdrowieniu”to nowy cykl warsztatów edukacyjnych skierowanych do pacjentów onkologicznych. Spotkania są bezpłatne i odbywają się on-line, aby każda zainteresowana osoba mogła w nich wziąć udział, bez względu na miejsce zamieszkania. Pierwsze warsztaty odbędą się już 28.09.2020 o godz. 17:30.

Warsztaty będą odbywać się raz w miesiącu. Składają się z dwóch części: edukacyjnej oraz praktycznej. W części edukacyjnej w każdym miesiącu udział weźmie inny ekspert z zakresu leczenia onkologicznego – onkolog, chirurg onkolog, psychoonkolog czy rehabilitant. W pierwszym spotkaniu swój udział potwierdził dr n. med. Łukasz Grzęda, onkolog kliniczny. Ekspertowi będzie można zadawać pytania przed lub w trakcie trwania warsztatów. Część praktyczna opiera się na prostych ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych, które pomagają walczyć ze stresem i emocjami.

Cykl będzie składał się z czterech warsztatów, które będą odbywały się raz w miesiącu. Każdy warsztat ma dwie części – edukacyjną, czyli spotkanie z ekspertem oraz praktyczne ćwiczenia, które pozwolą poczuć się lepiej.  

– Zdecydowałyśmy się na formę on-line, aby każda osoba, która ma chęć wziąć udział w spotkaniu, nie musiała mierzyć się ze stresem związanym z epidemią COVID-19. Dodatkowo ta forma pozwala na uczestnictwo w spotkaniu bez względu na miejscowość, z której pochodzi osoba zainteresowana spotkaniem. Dzięki temu więcej osób będzie mogło z nich skorzystać – mówi Elżbieta Majewska, członek zarządu PARS, coach kryzysowy i prowadząca warsztaty „Wszystko o leczeniu i zdrowieniu”.

Każdego miesiąca w części edukacyjnej udział weźmie inny ekspert. W pierwszym spotkaniu będzie to dr n. med. Łukasz Grzęda, onkolog kliniczny.

– Część z ekspertem będzie opierała się na formule pytań i odpowiedzi. Już teraz zachęcamy do tego, aby wysyłać do nas swoje pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w trakcie trwania warsztatu. Oczywiście będzie także możliwość zadawania pytań bezpośrednio w trakcie trwania spotkania poprzez chat  – mówi Magdalena Knefel (PARS) – certyfikowana nauczycielka programu redukcji stresu w oparciu o techniki uważności (mindfulness). W kolejnych spotkaniach udział weźmie chirurg onkolog, psychoonkolog i rehabilitant. 

Diagnozie onkologicznej zawsze towarzyszy wiele emocji, które czasem ciężko jest opanować, ale to nie znaczy, że nic nie można dla siebie zrobić – przekonują prowadzące warsztaty i dlatego w drugiej części spotkania odbędą się praktyczne zajęcia, które pozwolą poczuć się lepiej. Każdego miesiąca podejmowany będzie inny temat związany z pracą nad sobą, własnym nastawieniem, radzeniem sobie ze stresem, uzyskiwaniem niezbędnego wsparcia oraz zaopiekowanie się sobą podczas choroby. Ta część będzie prowadzona w formule warsztatowej w oparciu
o konkretne ćwiczenia, które później będzie można wykonywać samodzielnie. To będzie czas, aby zadbać o siebie i skupić się na własnych potrzebach!

– W trakcie pandemii negatywne emocje mogą się nasilać, więc szczególnie ważna jest praca nad nimi – mówi Magdalena Knefel – Połączenie wiedzy z pierwszej części warsztatów z praktycznymi ćwiczeniami da pacjentom onkologicznym siłę, aby radzić sobie z emocjami.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Aby do nich dołączyć należy jedynie zgłosić swój udział na adres biuro@ruchspoleczny.org.pl lub pod numer telefonu: 601 755 301 (numer czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-14:00). Dzięki temu możliwie będzie przekazanie wszystkich informacji organizacyjnych. Można się również zapisać na warsztaty bezpośrednio, poprzez następujący adres: https://webinar.getresponse.com/GCCSG/wszystko-o-leczenieu-i-zdrowieniu-spotkanie-pierwsze.

Wszelkie pytania należy kierować pod adres – biuro@ruchspoleczny.org.pl lub w wiadomości prywatnej na profilach facebookowych:

  • „PARS – Polskie Amazonki Ruch Społeczny:
https://www.facebook.com/PolskieAmazonkiRuchSpoleczny
  • „Wylecz raka piersi HER2+”:
https://www.facebook.com/wyleczrakapiersiher2plus/

Program najbliższych warsztatów i wszelkie potrzebne informacje można znaleźć pod linkiem na profilu FB – https://www.facebook.com/events/1757013624446568/  – a także na profilu FB „Wylecz raka piersi HER2+” oraz „PARS – Polskie Amazonki Ruch Społeczny”.

Terminy kolejnych spotkań:

  • 19 października
  • 16 listopada
  • 14 grudnia

Print Friendly, PDF & Email