Warszawski Tydzień Praw Człowieka

Warszawski Tydzień Praw Człowieka
Fot. Pixabay/Pexels

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, w Warszawie rozpoczyna on Tydzień Praw Człowieka, czyli szereg różnych wydarzeń upowszechniających temat równego traktowania i niedyskryminacji.

Międzynarodowe standardy poszanowania praw i wolności człowieka wyznacza przyjęta przez ONZ 10 grudnia 1948 r. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.

– Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Warszawy do udziału w Warszawskim Tygodniu Praw Człowieka. Organizując i promując to wydarzenie, chcemy przede wszystkim wzmacniać świadomość praw człowieka. Z jednej strony bowiem są to prawa osób doświadczających przemocy, ograniczenia wolności i tortur w różnych częściach świata, a z drugiej – to prawa nas wszystkich, dotyczące naszej codzienności. To prawa kobiet, dzieci, osób uczących się, pracujących, osób LGBT+. Chcemy upowszechniać wiedzę na ich temat – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy.

Mat. prasowe
Quiz edukacyjny

Jedną z aktywności Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka jest quiz edukacyjny „Czy wiesz, że…”. Można go rozwiązać na stronie wtpc.pl od 3 do 10 grudnia. Pytania dotyczą różnych obszarów praw człowieka, sytuacji kobiet, osób LGBT+, prawa pracy. Pytania przygotowały osoby eksperckie, przedstawiciele_ki instytucji oraz organizacji pozarządowych: Amnesty International, Grupy Granica, Stowarzyszenia Lambda Warszawa, Stowarzyszenia Tolerado, Fundacji Inicjatywa Dom Otwarty, Fundacji na Rzecz Praw Ucznia, Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Maraton pisania listów

Warszawa dołącza również do Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International. To akcja solidarnościowa z osobami, których prawa człowieka są łamane. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Prawo do pokojowych zgromadzeń”. W Pałacyku Konopackiego oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przez cały tydzień będzie można napisać list w obronie i akcie solidarności z konkretnymi osobami doświadczającymi łamania podstawowych praw. Na miejscu będą skrzynki na listy oraz materiały: historie osób pokrzywdzonych, wzory listów i adresy instytucji/organizacji, do których można wystąpić z apelem.

„Przy otwartym stole”

Finałem Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka będą rozmowy i warsztaty „Przy otwartym stole”. Wydarzenie zaplanowane jest na 10 grudnia, w godzinach 12:00-18:00, w Pałacyku Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13. W planie są spotkania z ekspertami_kami praw człowieka oraz artystami_kami, którzy swoją twórczością komentują sytuacje polityczno-społeczne.

Szczegółowy program oraz więcej informacji na stronie wtpc.pl lub wydarzeniu na fb.

Zapraszamy również do udziału w innych wydarzeniach organizowanych przez miejskie organizacje i instytucje kultury, które uzupełniają program Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.

Załączniki:

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email