Warszawa: W niedzielę w Łazienkach Królewskich warszawiacy oddawali krew

Warszawa: W niedzielę w Łazienkach Królewskich warszawiacy oddawali krew
Fot. Pixabay

W niedzielę w Łazienkach Królewskich można było oddać krew oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych w ramach akcji „Królewski dar”. Krew oddało prawie 40 osób, a około 50 wyraziło chęć bycia dawcą komórek macierzystych. Zebrano ponad 16 litrów krwi.

Niedzielna akcja odbyła się nieopodal Pałacu Myślewickiego w Łazienkach Królewskich, gdzie stanął autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, czyli tzw. mobilny punkt poboru krwi. Akcja „Królewski dar” odbyła się po raz szósty.

– Pomysł zrodził się kilka lat temu. Jestem pracownikiem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i kiedyś zaproponowałem koleżance z Zamku Królewskiego, żebyśmy zrobili jakąś wspólną akcję, wtedy padło hasło, aby zaprosić do współpracy Łazienki Królewskie. I tak to się zaczęło – opowiedział PAP prezes klubu honorowych dawców krwi PCK „Dar serca” i koordynator niedzielnej akcji Krzysztof Wolny.

Podczas kolejnych spotkań przedstawicieli dyrekcji tych muzeów i klubu krwiodawstwa ustalono, że będzie to akcja „Królewski Dar”. Odbywa się ona latem w tych muzeach.

W niedzielę udało się zarejestrować 44 krwiodawców, a 37 oddało krew, ponieważ siedem osób nie przeszło koniecznej weryfikacji. Każdy krwiodawca oddaje 450 ml krwi (zebrano zatem ponad 16 litrów krwi). Jeśli chodzi o potencjalnych dawców komórek macierzystych – to udało się zapisać około 50 osób.

Podczas tegorocznej edycji „Królewskiego daru” w sumie zebrano ponad 55 litrów krwi od 119 krwiodawców i udało się zarejestrować około 90 dawców komórek macierzystych. Przez sześć lat akcji zebrano ponad 315 litrów krwi od 701 osób.

Łazienki Królewskie organizują akcję „Królewski dar” wspólnie z dwiema rezydencjami królewskimi – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamkiem Królewskim, a także z Klubem Honorowych Dawców Krwi „Dar Serca”, Narodowym Centrum Krwi oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz fundacją DKMS. (PAP)

Natalia Kamińska
Print Friendly, PDF & Email