Warszawa: TOTUPOINT w bibliotece dzielnicy Ursus

Warszawa: TOTUPOINT w bibliotece dzielnicy Ursus
Fot. Pixabay

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus sięga po najnowsze technologie w zwalczaniu barier utrudniających dostęp osobom niepełnosprawnym do korzystania z jej zasobów.

W trosce o osoby niewidome i z dysfunkcją narządu wzroku placówka zainstalowała we wszystkich filiach na terenie dzielnicy nowoczesny system nawigacyjno-informacyjny TOTUPOINT. Aby z niego skorzystać, wystarczy pobrać na swój smartfon specjalną aplikację. Gdy jej użytkownik znajdzie się w pobliżu budynku biblioteki, aplikacja odczyta głosowy komunikat kierujący go do wejścia. System działa przy Oddziale „Czechowice”, Filii „Skorosze”, Filii „Niedźwiadek” i Fili „Gołąbki.

Biblioteka w Ursusie jest pierwszą biblioteką publiczną w Warszawie korzystającą z systemu TOTUPOINT, a drugą spośród warszawskich bibliotek po Bibliotece Uniwersyteckiej. Korzystanie z systemu jest bezpłatne i nie wymaga połączenia z siecią Internet. Aplikację można pobrać odwiedzając internetowe sklepy z aplikacjami App Store lub Google Play.

TOTUPOINT (TTP), to system znaczników, którymi można oznaczyć przestrzeń, ułatwiając w ten sposób osobom niewidomym samodzielne poruszanie się. Znakowanie przestrzeni publicznej znacznikami TTP jest łatwe, a zastosowanie najnowocześniejszej technologii bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu sprawiło, że system znaczników TTP to najlepszy sposób rozpowszechniania informacji miejscowej. Jednocześnie sprawia, że publiczna przestrzeń staje się bardziej bezpieczna dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z dysfunkcją narządu wzroku, przyczyniając się do eliminacji barier dostępności.

Miejsca instalacji TOTUPOINT w Warszawie – KLIKNIJ TU.

Więcej o TOTUPOINT – KLIKNIJ TU.

UM Warszawa – dzielnica Ursus
Print Friendly, PDF & Email