Warszawa: Spis Powszechny ze stanowiskiem obsługi dla osób g/Głuchych

Warszawa: Spis Powszechny ze stanowiskiem obsługi dla osób g/Głuchych
Fot. pixabay.com

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Z inicjatywy Urzędu m.st. Warszawy uruchomiono stanowisko samospisowe przystosowane do osób posługujących się polskim językiem migowym. W stolicy może to dotyczyć nawet 25 tys. osób z niepełnosprawnością słuchu.

Główną formą spisu powszechnego będzie samospis internetowy w specjalnej aplikacji interaktywnej na stronie GUS. Takie rozwiązanie przyjęto nie tylko ze względu na pandemię, ale również wygodę wypełniania takiego formularza: spisu możemy dokonać o dowolnej godzinie przez 7 dni w tygodniu.

Stanowisko samospisowe dla g/Głuchych

Osoby, które nie mają możliwości dokonania samospisu, mogą skorzystać z wywiadu przeprowadzonego bezpośrednio lub telefonicznie przez rachmistrza. Jednak dla osób g/Głuchych ten wymóg jest nie do zrealizowania, gdyż komunikują się tylko z osobami posługującymi się polskim językiem migowym. Pytania w kwestionariuszu dla części z nich mogą być niezrozumiałe, gdyż język migowy różni się od języka polskiego.

Dlatego Urząd m.st. Warszawy 1 kwietnia uruchomił stanowisko samospisowe przystosowane dla osób g/Głuchych, które posługują się polskim językiem migowym lub korzystają z systemu języka migowego.

Punkt ten będzie czynny codziennie w Urzędzie m.st. Warszawy, przy ul. Kruczkowskiego 2, sala obsługi 0.28, stanowisko nr 5, w godz. 9:00-15:00.

By skorzystać ze stanowiska samospisowego, należy wcześniej się umówić pod adresem e-mail: nsp2021@um.warszawa.pl. Stanowisko samospisowe dla osób głuchych znajduje się na parterze budynku, w sali obsługi Biura Administracji i Spraw Obywatelskich.

Paweł Olek / UM Warszawa / warszawa.pl
Print Friendly, PDF & Email