Warszawa: Serce Orkiestry na placu Bankowym

Warszawa: Serce Orkiestry na placu Bankowym
Fot. Cezary Warś

W niedzielę 29 stycznia pl. Bankowy stanie się prawdziwym sercem warszawskich wydarzeń finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stamtąd na trasę wyruszą uczestnicy 17. Biegu „Policz się z cukrzycą”, a na głównej scenie zagrają zespoły muzyczne.

Już teraz trwają licytacje na WOŚP, włączył się w nie również Ratusz. Można licytować magiczny ślub(otwiera się w nowej karcie) udzielony przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, wiślany rejs motorówką(otwiera się w nowej karcie) z prezydentem, zwiedzanie niedostępnych miejsc w Pałacu Kultury(otwiera się w nowej karcie) z wiceprezydent Renatą Kaznowską, spinki(otwiera się w nowej karcie) wiceprezydenta Michała Olszewskiego albo dołożyć się do wirtualnej skarbonki(otwiera się w nowej karcie) wiceprezydent Aldony Machnowskiej-Góry.

Warszawskie ZOO wystawiło na licytację obraz “Szympansie serce dla WOŚP” namalowany przez cztery szympansy – Lucy, Lizę, Frodo i Szymona. „Frodo preferował dłubanie i drapanie, chociaż i językiem też w kilku miejscach zostawił swój ślad. Szymon i Lucy wybrali delikatne ruchy palcami po płótnie, aby trochę rozmazać kolory po większej powierzchni. Liza natomiast korzystała ze wszystkich możliwości: przesuwała palcami po całym płótnie i mieszała kolory” – czytamy w opisie pracy twórczej na profilu ZOO(otwiera się w nowej karcie). W czwartek rano cena za obraz na licytacji(otwiera się w nowej karcie) osiągnęła ponad 300 zł.

Obraz „Szympansie serce dla WOŚP” / Fot. mat. prasowe
Objazdy dla autobusów i samochodów

W związku z finałem pl. Bankowy od godz. 7:00 w niedzielę 29 stycznia do godz. 3:00 w poniedziałek 30 stycznia będzie zamknięty dla ruchu. Kierowcy nie przejadą odcinkiem od ul. Królewskiej do al. „Solidarności” – będą kierowani na objazd ul. Grzybowską, al. Jana Pawła II i al. „Solidarności”. W sąsiedztwie pl. Bankowego obowiązywać będą również zmiany w ruchu i parkowaniu wprowadzone wcześniej(otwiera się w nowej karcie).

Przez całą niedzielę wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej i Andersa, między pl. Zbawiciela a Stawkami. Tramwaje linii 4, 15 i 78 będą kursowały w obu kierunkach trasami objazdowymi, natomiast linia 35 zostanie zawieszona.

W rejon pl. Bankowego wydłużona zostanie trasa linia Z-4. Z przystanku na ulicy Puławskiej przy Dworkowej autobusy zastępcze do godz. 7:00 kursować będą ulicą Marszałkowską do przystanku Metro Ratusz-Arsenał, a później do przystanku zastępczego pl. Bankowy 51, usytuowanego na wysokości Ogrodu Saskiego. Po zamknięciu placu na trasy objazdowe skierowane będą też autobusy linii 107, 111, 222 i 520. Szczegóły dotyczące tras i rozkładów można znaleźć na stronie wtp.waw.pl(otwiera się w nowej karcie).

Bieg „Policz się z cukrzycą”

W ramach warszawskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz 17. odbędzie się także bieg „Policz się z cukrzycą”. Zawodnicy wystartują z pl. Bankowego o godz. 12:15 i przebiegną m.in. ulicami: Senatorską, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Podwale, Freta, Długą, Miodową, Wierzbową i ponownie Senatorską do mety na pl. Bankowym. W tej okolicy przez całą niedzielę, 29 stycznia, obowiązywać będzie zakaz parkowania, także na wyznaczonych miejscach postojowych.

Ulice na trasie biegu będą zamknięte dla ruchu w godz. 11:30-13:30. Przez dwie godziny nie będzie funkcjonał również parking przed Teatrem Wielkim Operą Narodową.

Objazdami kursować będą autobusy, informacje pojawią się na stronie wtp.waw.pl(otwiera się w nowej karcie). Mapa biegu „Policz się z cukrzycą” dostępna jest na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy(otwiera się w nowej karcie).

Warszawski Transport Publiczny gra z orkiestrą

W orkiestrową zbiórkę włączył się tradycyjnie Warszawski Transport Publiczny. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy komunikacyjnie uświetni kursowanie zabytkowych autobusów i tramwajów.

Wszystkie będą miały przystanki w okolicach pl. Bankowego, dzięki czemu będzie można nimi z łatwością dotrzeć pod finałową scenę. W pojazdach uruchomionych we współpracy warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, Zarządu Transportu Miejskiego, Tramwajów Warszawskich oraz Miejskich Zakładów Autobusowych kwestować będą wolontariuszki i wolontariusze ze sztabu KMKM.

Na charytatywne aukcje trafiły także m.in. bilety zakodowane na okolicznościowych Warszawskich Kartach Miejskich, przejażdżka w kabinie tramwaju Hyundai 140N, czy dzień z funkcjonariuszami Nadzoru Ruchu MZA.

Szczegóły dotyczące kursowania linii specjalnych oraz dodatkowe informacje o licytowanych przedmiotach i przeżyciach można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego(otwiera się w nowej karcie).

Wolontariusze pojadą za darmo

Miasto, jak co roku, wspiera kwestujących wolontariuszy WOŚP. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta stolicy w niedzielę, na podstawie identyfikatora Orkiestry, będą oni mieli prawo poruszać się komunikacją miejską za darmo. Uczestnicy Pokojowego Patrolu wspomagający imprezę, mają prawo do bezpłatnych przejazdów od 27 do 30 stycznia.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl(otwiera się w nowej karcie) oraz facebook.com/infoulice(otwiera się w nowej karcie). Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl(otwiera się w nowej karcie). Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115(otwiera się w nowej karcie) można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS(otwiera się w nowej karcie) o utrudnieniach w ruchu w stolicy.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email