Warszawa: Ruszyła budowa kolejnego domu opieki dla seniorów

Warszawa: Ruszyła budowa kolejnego domu opieki dla seniorów
Fot. mat, prasowe / UM Warszawa

Komfortowe pokoje z łazienkami, nowoczesne sale rehabilitacyjne i strefa wypoczynku dla pacjentów – tak będzie wyglądał nowy dom opieki dla warszawskich seniorów. Budynek w całości przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zapewni blisko nowych 200 nowych miejsc długoterminowej opieki medycznej. Całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wyniesie blisko 50 mln zł.

Seniorzy coraz liczniejsi

W Polsce, wzorem wysokorozwiniętych społeczeństw, systematycznie wydłuża się długość ludzkiego życia i rośnie liczba osób starszych – obecnie ponad 25 proc. populacji naszego kraju jest w wieku 60+. Jak wskazują szacunki, do 2050 r. odsetek osób starszych będzie stanowił ponad 40 proc. ogółu ludności Polski.

– Obserwujemy, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze dla osób starszych, przewlekle chorych, które nie wymagają hospitalizacji. Dlatego już dziś działamy na rzecz warszawskich seniorów i systematycznie zwiększamy liczbę miejsc, gdzie zapewniamy opiekę medyczną na najwyższym poziomie – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – W marcu 2021 r. uruchomiliśmy nowy pawilon medyczny dla 170 pacjentów, a teraz zaczynamy budowę kolejnego na blisko 200 miejsc. Planowany budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i znajdą się w nim m.in. komfortowe pokoje, nowoczesne sale rehabilitacyjne, strefa wypoczynku dla pacjentów, sale terapii zajęciowej. Seniorzy otrzymają całodobową opieką wykwalifikowanego personelu, który zatroszczy się o każdego pacjenta – dodaje prezydent.

Nowoczesny dom opieki rośnie na Białołęce

W nowym obiekcie na terenie Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL) znajdą się 192 miejsca dla pacjentów w komfortowych jedno i dwuosobowych pokojach z łazienką. Dwupiętrowy budynek będzie miał ponad 5.6 tys. m² powierzchni użytkowej i znajdą się w nim również pokoje lekarskie, punkty pielęgniarskie oraz strefa wypoczynku dla pacjentów i punkt przyjęć pacjentów, pokoje kąpielowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt tj. wanny z automatycznymi podnośnikami, apteka. Seniorzy będą objęci zarówno leczeniem, jak i profesjonalną pielęgnacją oraz rehabilitacją. Wokół budynku powstaną ścieżki sensoryczne dla pacjentów, a od strony południowej planowana jest budowa mini tężni.

Całkowity koszt inwestycji (prace projektowe, roboty budowlano-instalacyjne, nadzory inwestorskie i autorskie oraz wyposażenie nowego budynku) został oszacowany na 49,6 mln zł, z czego 33 mln zł pochodzą z budżetu miasta.

– Dziękuję samorządowi Mazowsza za wsparcie kolejnej inwestycji w zakresie ochrony zdrowia i przekazanie łącznie 7,6 mln zł dotacji na budowę oraz zakup wyposażenia nowego pawilonu opieki dla seniorów. To ważna inwestycja na zdrowotnej mapie również dla całego województwa mazowieckiego – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Pozostałe 9 mln zł na realizację to środki własne SCOL. – W ramach pierwszego wyposażenia zostaną zakupione m.in. 192 łóżka wraz z materacami przeciwodleżynowymi i szafkami przyłóżkowymi dla pacjentów, sprzęt medyczny – koncentratory tlenu, ssaki elektryczne, inhalatory, kardiomonitor, EKG, defibrylator, wózki inwalidzkie, sprzęt do rehabilitacji i fizjoterapii – dodaje wiceprezydent.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: PBO Śląsk Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu i WODPOL Sp. z o.o. z siedzibą w Żywcu – zgodnie z podpisaną umową zakończenie robót budowlanych zaplanowano jesienią 2023 r.

Warszawa zwiększa liczbę miejsc opieki długoterminowej

W marcu 2021 r. Warszawa otworzyła nowy dom długotrwałej opieki dla seniorów, który również działa na terenie SCOL. Przestronny i komfortowy budynek z nowoczesnymi salami rehabilitacyjnymi, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami z całodobową opieką zapewnia 170 łóżek dla pacjentów. Inwestycja kosztowała 33,5 mln zł i została sfinansowana z budżetu miasta. Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze (SCOL) posiada obecnie 764 miejsca opieki długoterminowej w trzech lokalizacjach w Warszawie. Średnia wieku pensjonariuszy w domach opieki długoterminowej SCOL to 76 lat, a czas oczekiwania na miejsce wynosi zwykle od 3 do 6 miesięcy.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email