Warszawa rusza z akcją szczepień osób w kryzysie bezdomności

Warszawa rusza z akcją szczepień osób w kryzysie bezdomności
Fot. UM Warszawa

Z myślą o osobach dotkniętych kryzysem bezdomności miasto rozpoczyna szczepienia przeciw COVID-19 w noclegowni przy ul. Kaczorowej. Partnerami programu są stołeczna Straż Miejska oraz miejski punkt szczepień uruchomiony przez SZPZLO Warszawa-Wawer.

– Z myślą o osobach w kryzysie bezdomności szczepienia przeciw wirusowi SARS-CoV-2 będą odbywały się z wykorzystaniem jednodawkowego preparatu firmy Johnson & Johnson. To ważne, aby przed kolejną falą koronawirusa, którą zapowiadają eksperci i naukowcy, zaszczepić jak najwięcej chętnych i zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo osób przebywających na terenie miasta – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej.

Szczepienia osób dotkniętych kryzysem bezdomności rozpoczynają się w noclegowni przy ul. Kaczorowej 39 prowadzonej przez miejską jednostkę Warszawskie Centrum Integracji. Placówka zapewnia łącznie 100 miejsc noclegowych dla kobiet i mężczyzn.

– W  schroniskach z usługami opiekuńczymi, gdzie przebywają osoby chore i najbardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia COVID-19, zaszczepiono już blisko 85 proc. podopiecznych – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, która odpowiada za obszar polityki społecznej w mieście. – Teraz idziemy krok dalej i chcemy objąć szczepieniami osoby w kryzysie bezdomności, które przebywają na terenie miasta, ale nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktów szczepień.

Za organizację szczepień w noclegowni przy ul. Kaczorowej odpowiada miejski podmiot leczniczy Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego (SZPZLO) Warszawa-Wawer, który prowadzi miejski punkt szczepień powszechnych przy ul. Żegańskiej 1a. – Pracownicy przychodni zabezpieczą i dostarczą preparat do szczepień, będą odpowiedzialni za proces kwalifikacji do szczepienia oraz samo szczepienie – dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska.

Dodatkowo w akcji wezmą udział strażnicy miejscy, którzy są również ratownikami medycznymi i na co dzień pomagają osobom w kryzysie bezdomności. Strażnicy pomogą w organizacji przedsięwzięcia, w tym m.in. w wypełnieniu kwestionariusza kwalifikacji do szczepień, zweryfikowaniu tożsamości i zadbają o bezpieczeństwo osób, które zgłoszą się na szczepienia.

Marzena Wojewódzka / UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email