Warszawa rozpoczyna prace nad polityką senioralną

Warszawa rozpoczyna prace nad polityką senioralną
Fot. Pexels

Ruszyły prace nad dokumentem „Polityka senioralna m.st. Warszawy”, który ma zdefiniować miejskie działania skierowane do seniorów w najbliższych latach. Będzie to dokument kierunkowy Strategii Rozwoju Miasta Warszawa 2030 oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Warszawa 2030.

– Prace nad dokumentem „Polityka senioralna m.st. Warszawy” pozwolą lepiej dostosować ofertę Miasta do oczekiwań starszych mieszkańców stolicy. Dziękuję za udział i zaangażowanie szczególnie przedstawicielom i przedstawicielkom reprezentującym warszawskich seniorów – Warszawskiej Radzie Seniorów i Uniwersytetowi Trzeciego Wieku – mówi wiceprezydent m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Miasto prace nad nowym dokumentem rozpoczęło od warsztatu, podczas którego określono, czym jest polityka senioralna i jakie obszary powinna obejmować oraz w jaki sposób przyczyni się do kształtowania kolejnych miejskich dokumentów.

W dyskusji wzięli udział wiceprezydent m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, przedstawiciele Warszawskiej Rady Seniorów, Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Biura Polityki Zdrowotnej, Biura Kultury, Biura Sportu i Rekreacji, Centrum Komunikacji Społecznej oraz dzielnicowych wydziałów spraw społecznych i zdrowia. W spotkaniu uczestniczyli też pracownicy ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, Centrum Alzheimera, Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa” oraz organizacji pozarządowych, którzy na co dzień pracują z seniorami.

Dokument ma być tworzony przy współudziale przedstawicieli kluczowych instytucji i organizacji pozarządowych współpracujących z seniorami. Do poszczególnych etapów prac mają być zapraszani przedstawiciele różnych organizacji w zależności od opracowywanej tematyki. W ramach prac nad dokumentem planowane są kolejne spotkania warsztatowe i debaty.

Odpowiedzialne za przygotowanie i opracowanie „Polityki senioralnej m.st. Warszawy” jest Biuro Pomocy i Projektów Społecznych, a ekspertem wiodącym, współpracującym z miastem przy jego tworzeniu jest profesor Barbara Szatur-Jaworska. „Polityka senioralna m.st. Warszawy” ma powstać przy współudziale Warszawskiej Rady Seniorów.

Oprac. red.
Źródło: UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email